BMW zbulon të reja teknike për modelin e saj të ardhshëm elektrik


Në vitin 2021 BMW do të vijë në treg me limuzinën elektrike i4. Ajo do të ketë një motor elektrik 523 kuaj fuqi, me autonomi 600 km, sipas standardit të ri WLTP. Për të krijuar një ide më të saktë, BMW SUV iX3 elektrik ka një autonomi 400 km, ndërsa modelet krahasuese të Tesla, Mercedes dhe Audi kanë 400 km autonomi sipas të njëjtës matje WLTP.

Paketa e baterisë prej 80 kWh bën që BMW i4 të arrijë në 100 km/orë për rreth katër sekonda, ndërsa shpejtësia më e lartë do të jetë mbi 200 km/orë. Në varësi të performancës dhe autonomisë, i4 gjithashtu do të jetë i disponueshëm me bateri më të mëdha.

Platforma ku bazohet i4 elektrike do të mbështesë kapacitetet e mbushjes deri në 150 kW, çka e lejon baterinë të ngarkohet deri në 80% të kapacitetit të saj për vetëm 35 minuta. Kjo do të thotë se mjeti ka autonomi 100 km për çdo gjashtë minuta karikim.

i4 e BMW vjen si përmbushje e hendekut të krijuar mes modeleve të BMW i3 dhe i8, si dhe sedan tradicionalë të serive 3 dhe 5.

Deri më tani BMW ka shitur mbi 300 mijë automjete elektrikë në të gjithë botën.

Techcrunch

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale