Bjellorusia kërcënon të ndërpresë furnizimet europiane me gaz - Business Magazine Albania

Bjellorusia kërcënon të ndërpresë furnizimet europiane me gaz

gaz

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko ka kërcënuar se do të hakmerret kundër çdo sanksioni të ri të Bashkimit Europian, duke përfshirë mbylljen e tranzitit të gazit natyror dhe mallrave përmes Bjellorusisë, për shkak të krizës spirale të emigrantëve në kufirin e saj.

“Ne po ngrohim Europën, ata ende po na kërcënojnë se do të mbyllin kufirin. Po sikur ta mbyllim gazin natyror atje? Prandaj, unë do të rekomandoja që udhëheqja polake, lituanezët dhe njerëzit e tjerë të mendojnë mirë para se të flasin”, tha Lukashenko.

Kjo vjen pasi mijëra emigrantë nga Lindja e Mesme, Afganistani dhe Afrika kanë bërë kamp në kufirin e Bjellorusisë me Poloninë për të kërkuar hyrjen në BE. Emigrantët janë përplasur me rojet e armatosura në kufirin me tela, ndërsa BE-ja akuzon Bjellorusinë për inkurajimin e imigracionit të paligjshëm dhe hakmarrjen për sanksionet e mëparshme ndaj Minskut për abuzimet e të drejtave të njeriut.

Lexoni: Përse inovacioni mund të ndalojë inflacionin?!

Sipas autoriteteve polake, deri në 4,000 emigrantë janë mbledhur në kufi dhe se dy grupe migrantësh depërtuan nëpër gardhet kufitare duke e përshkallëzuar më tej krizën pasi Rusia dërgoi gjithashtu bombardues për të vendosur hapësirën ajrore.

Armiqësia në rritje e nxiti Poloninë të paralajmëronte se kriza e emigrantëve mund të përfundojë në një konfrontim ushtarak, ndërkohë që situata ka shkaktuar alarm në të gjithë BE-në.

Kërcënimi për gazin nga lideri Bjellorus u hodh poshtë nga një anëtar kryesor i opozitës në mërgim të vendit.

“Alexander Lukashenko nuk do ta ndalë tubacionin, është një tjetër bllof. Të mos harrojmë se Lukashenko dëshiron që Europa të flasë me të”. Franak Viaorka tha për The Independent.

“Nëse ai do ta bënte këtë, do ta dëmtonte atë, do të dëmtonte Rusinë, zakonisht kur ai bën diçka, nuk e thotë paraprakisht.”

/theindependent

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0