Bitcoin në alarm, aksionet e minierave ‘zhyten’ - Business Magazine Albania

Bitcoin në alarm, aksionet e minierave ‘zhyten’

Aksionet e minierave të Bitcoin u fundosën në bord ndërsa kriptovaluta përpiqej të rikuperonte 50,000 dollarë për monedhë.

Aksionet e Marathon Patent Group, Riot Blockchain dhe Hive Blockchain Technologies ranë me dy shifra në terma përqindjeje. Kompanitë e lidhura me bitcoin, përfshirë MikroStrategjinë e Michael Saylor gjithashtu ranë përkatësisht deri në 13% dhe 15%.

Bitcoin tani është në rënie gati 20% nga rekordi i saj i 21 shkurtit, prej 58,332,36 dollarë. Akoma, kriptovaluta është rritur përafërsisht 425% gjatë vitit të kaluar.

LEXO: Gates kundër Musk: Dueli më i pasur në botë rreth Bitcoin

Përkundër rënies së çmimeve të aksioneve dhe rënies së fundit të bitcoin, minatorët e kriptomonedhës vazhduan të shtojnë kapacitetin e tyre minerar gjatë muajve të fundit.

Edhe pse minatorët e bitcoin vazhdojnë të bëjnë përparim të rëndësishëm në kapacitetin e tyre minerar, vlerësimet e tyre mund të jenë shtrirë në sytë e shumë investitorëve pasi kompani të ndryshme në sektorin e kriptomonedhave kanë rritur ndjeshëm shitjet e tyre.

BUSINESS INSIDER

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0