Bitcoin bie me 20% nga niveli rekord i nëntorit. Në të njëjtën linjë me tregun global - Business Magazine Albania

Bitcoin bie me 20% nga niveli rekord i nëntorit. Në të njëjtën linjë me tregun global

Bitcoin

Bitcoin ra me 20% nga nivelet më të larta rekord të shënuar në fillim të këtij muaji, pasi një variant i ri i koronavirusit nxiti tregtarët të shesin asetet e rrezikut në të gjithë globin.

Kriptomonedha më e madhe në botë ra me 7.5% në 54,430.35 dollarë në tregtimin e së premtes në Londër.  Ether, monedha e dytë më e madhe dixhitale, ra 9%, ndërsa Indeksi më i gjerë i Bloomberg Galaxy Crypto ra 4%.

Vetë Bitcoin ka qenë nën presion që kur arriti një rekord të lartë prej gati 69,000 dollarësh në fillim të këtij muaji, për shkak të entuziazmit mbi fondin e parë të tregtuar në shkëmbim të SHBA-së (ETF).

Lexo edhe: Si pritet të ndikojë drejtuesi i Rezervës Federale në kripto, inflacion dhe çmimet e shtëpive për 4 vitet e ardhshme

Ndërsa për këtë javë, analistët kanë përmendur një sërë pengesash në kriptomonedha, duke përfshirë kërkesat e SHBA-së për raportimin e taksave për monedhat dixhitale dhe shtrëngimin rregullator në rritje të Kinës.  Tani, perspektiva e një lloji të ri virusi rrezikon të zvogëlojë likuiditetin dhe oreksin e rrezikut për sektorin spekulativ.

Si gjithmonë, të ashtuquajturit lojtarë të mëdhenj mbeten të përkushtuar ndaj pikëpamjes se më shumë institucione dhe investitorë me pakicë do të përqafojnë monedhat virtuale.

Tani për tani, tërheqja e Bitcoin është një shfaqje anësore për rëniet e tregut global në variantin e ri të identifikuar si B.1.1.529 pasi politikëbërësit nxitojnë të ripërshtatin politikat e udhëtimit ndërkufitar.

Bloomberg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0