Si pritet të ndikojë drejtuesi i Rezervës Federale në kripto, inflacion dhe çmimet e shtëpive për 4 vitet e ardhshme - Business Magazine Albania

Si pritet të ndikojë drejtuesi i Rezervës Federale në kripto, inflacion dhe çmimet e shtëpive për 4 vitet e ardhshme

Njeriu që ndihmoi në shpëtimin e bursës së SHBA-së nga kaosi i pandemisë është zgjedhur për të drejtuar edhe për katër vite të tjera në detyrë.

Lajmi se Presidenti i SHBA Joe Biden zgjodhi Jerome Poëell për të shërbyer një mandat tjetër si Kryetar i Rezervës Federale të SHBA-së u prit me lehtësim në të gjithë Wall Street. Gjatë dy viteve të trazuara të mëparshme, vendimet e Fed për të ulur normat e interesit dhe masat e saj për të mbështetur ekonominë e ndihmuan SHBA-në të shmangte një recesion të zgjatur, duke fituar vlerësimin e Powell nga investitorët profesionistë dhe amatorë.

Tani Poëell, përballent me sfida të reja: përshpejtimin e inflacionit, i përkeqësuar nga ndërprerjet e zinxhirit të furnizimit dhe nevojën për të zvogëluar përfundimisht një pjesë të ndihmës që dha gjatë periudhave më të këqija të pandemisë.

Përgjegjësitë kryesore të kryetarit të Fed janë të mbajë çmimet të qëndrueshme, të drejtojë vendimet se kur të rriten ose të ulen normat e interesit dhe të ndihmojë sa më shumë njerëz të punësohen. Pra, ajo që bën banka qendrore – dhe për rrjedhojë riemërimi i Poëell-it – ndikon pothuajse në çdo aspekt të jetës së përditshme financiare të amerikanëve, nga qëllimet e tyre për blerjen e shtëpive te kursimet e tyre të pensionit e deri te çmimet që ata paguajnë për sendet ushqimore.

Këtu janë disa nga fushat që ekspertët thonë se do të ndikohen – pozitivisht dhe negativisht – nga riemërimi i Poëell.

Kripto dhe asetet e rrezikut

Në dy vitet e fundit, asetet e investimeve me rrezik të lartë si kriptovalutat dhe kompanitë jofitimprurëse të teknologjisë kanë parë që çmimet e tyre që janë ngritur në qiell. Arsyeja? Një kombinim i normave të ulëta të interesit, rritjes së kursimeve të konsumatorëve dhe paagesave stimuluese nga qeveria e SHBA.

Për shembull, tani ekzistojnë dy kriptomonedha me temë qensh me një kapitalizim tregu teorik prej më shumë se 24 miliardë dollarë secila. Ndërkohë, çmimi i Bitcoin është pothuajse dyfishuar që nga fillimi i vitit, dhe kompania joprofitabile e automjeteve elektrike Rivian Automotive Inc. së fundmi mblodhi pothuajse 12 miliardë dollarë në ofertën më të madhe publike fillestare të vitit.

Nëse Poëell është i ngadalshëm për të rritur normat e interesit, investitorët ka të ngjarë të qëndrojnë entuziastë për baste të rrezikshme si këto.

Ekziston gjithashtu një argument se kriptovalutat mund të jenë një mbrojtje kundër inflacionit, megjithëse lidhja nuk është aspak e qartë. Përkrahësit thonë se meqenëse monedhat dixhitale kanë një furnizim të kufizuar, ato nuk mund të zhvlerësohen, ndryshe nga dollari amerikan ose monedhat e tjera tradicionale.

“Për demat e guximshëm të kriptove, një term tjetër Poëell mund të ofrojë disa paragjykime konfirmimi, pasi këta investitorë shpesh e shohin kripto-n si një mbrojtje për politikën e lirshme të Fed”, tha Mike Bailey, drejtor i kërkimit në FBB Capital Partners.

Pasuri të paluajtshme

Normat e ulëta të interesit gjatë mandatit të Powell-it ndihmuan në inkurajimin e konsumatorëve për të marrë hipoteka dhe për të blerë shtëpi. Kjo, së bashku me mungesën e ofertës, ka katapultuar më lart tregun e pasurive të paluajtshme dhe riemërimi i tij mund të ndihmojë në mbajtjen e nxehtë të tregut.

Është një lajm i mirë për ata që shesin shtëpi dhe për ata që janë të përfshirë në bizneset e pasurive të paluajtshme, por e bën më të vështirë për blerësit, veçanërisht ata që kërkojnë shtëpinë e tyre të parë. Në shtator, përqindja e njerëzve që mendojnë se tani është një kohë e mirë për të blerë një shtëpi ra në 29%. Hera e fundit që amerikanët ishin kaq pesimistë në tregun e banesave ishte në vitin 1982, kur mesatarja e hipotekës 30-vjeçare me normë fikse ishte më shumë se 15%, krahasuar me rreth 3% tani.

Por Greg McBride, analisti kryesor financiar për Bankrate, pret që normat për kartat e kreditit, linjat e kredive të kapitalit të shtëpisë dhe kreditë e tjera të konsumatorit dhe të biznesit të vogël të lëvizin më lart, pasi Fed në mënyrë të pashmangshme do tw rrisw normat e interesit. Ai rekomandon që pronarët e shtëpive të rifinancojnë hipotekat e tyre tani, kur tarifat janë ende të ulëta.

Inflacioni

Inflacioni është i dukshëm pwr konsumatorin amerikan tani, me inflacionin që po rritet me ritmin më të shpejtë vjetor në më shumë se 20 vjet. Kjo po ndikon në një gamë të gjerë artikujsh, nga sapuni Dove deri te shufrat e akullores.

Për ta kundërshtuar këtë, Fed-it mund t’i duhet të përshpejtojë afatin kohor të rritjes së normave të interesit, aktualisht afër zeros. Banka qendrore ka planifikuar tashmë të reduktojë programin e saj të blerjes së bonove – i cili ka ndihmuar në mbështetjen e tregut me të ardhura fikse – këtë muaj dhe pritet të rrisë normat e interesit në qershor.

“Nëse ekonomia vazhdon të përmirësohet, normat do të rriten pavarësisht se kush është kryetari i Fed,” tha Lerner i Truist. “E vetmja gjë me Powell është se ai është më i përqendruar në punësimin maksimal dhe ne mendojmë se ai do të marrë një qasje të kujdesshme dhe do të sigurohet që të mos i rrisë tarifat shumë shpejt.”

Megjithatë, disa shqetësohen se Powell e ka nënvlerësuar kërcënimin e inflacionit dhe e ka justifikuar  atë në disa çështje aktuale të zinxhirit të furnizimit, në vend që ta njohë atë si një forcë të qëndrueshme.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0