Bill Gates kundër bitcoin. Ja pse. - Business Magazine Albania

Bill Gates kundër bitcoin. Ja pse.

Bill Gates ka bërë të qartë se nuk e pëlqen kriptomonedhën ‘Bitcoin’. Kjo nuk ka të bëjë me fitimin, por me ndikimin e këtij transaksioni në mjedis.

Ai ka theksuar vazhdimisht se, “Bitcoin përdor më shumë elektricitet për transaksion sesa çdo metode tjetër e njohur e këtij lloji dhe kjo nuk i bën mirë klimës”.

Njerëzit “gërmojnë” si minatorë përmes kompiuterave, në një proces të komplikuar matematikor, çka kërkon një konsum të lartë energjie elektrike. Për të bërë këtë procesim, përdoren kompiutera me karta grafike të mëdha duke konsumuar shumë energji elektrike.

Sipas studimeve, elektriciteti që konsumohet për kërkimin e Bitcoin është i barabartë me sasinë që konsumon Zelanda e re dhe Argjentina. Duke parë mënyrën si funksionon Bitcoin, sa më shumë të përdoret aq më shumë do të rrisë emetimin e karbonit.

NYTimes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0