Big Tech: "Këta robotë të AI mund të zgjidhin mungesën globale të fuqisë punëtore" - Business Magazine Albania

Big Tech: “Këta robotë të AI mund të zgjidhin mungesën globale të fuqisë punëtore”

Big Tech: "Këta robotë të AI mund të zgjidhin mungesën globale të fuqisë punëtore"

Robotët e fuqizuar nga AI po shfaqen gjithnjë e më shumë në Silicon Valley. Nëse disa ekspertë të industrisë kanë të drejtë, këta robotë mund të ndihmojnë në zgjidhjen e mungesës globale të fuqisë punëtore.

Kompani si Tesla, Amazon, Microsoft dhe Nvidia kanë investuar miliarda dollarë në atë që njihen si robotë “humanoid”. Këto makineri zakonisht qëndrojnë në dy këmbë dhe janë projektuar për të kryer detyra të destinuara për njerëzit. Për momentin, ato po përdoren në magazina. Por mbështetësit thonë se mundësitë shtrihen shumë përtej qendrave të përmbushjes. Këta robotë mund të punojnë eventualisht krah për krah me njerëzit, në shtëpi dhe zyra. CEO i Tesla-s, Elon Musk, ka qenë një nga mbështetësit kryesorë. Prodhuesi i automjeteve elektrike po mbështetet në robotin e tij Optimus, të cilin Musk argumenton se “do të transformojë botën në një masë edhe më të madhe se makinat”. Gjatë telefonatës për të ardhurat e tremujorit të parë të kompanisë, Musk tha se Optimus mund ta çojë atë në një vlerë tregu prej 25 trilion dollarësh dhe se do të përbëjë “shumicën e vlerës afatgjatë të Tesla-s”. Amazon ka mbështetur Agility Robotics dhe tashmë po përdor robotët e saj Digit në qendrat e përmbushjes.

Tregu për humanoidë pritet të rritet në 38 miliardë dollarë në 20 vitet e ardhshme, sipas një analize nga Goldman Sachs. Firma parashikon se këta robotë do të jenë pajisja e ardhshme “e domosdoshme”, ashtu si smartphone-t ose automjetet elektrike. Goldman gjithashtu thotë se humanoidët mund të jenë “thelbësorë për prodhimin dhe punët e rrezikshme, por ata gjithashtu do të ndihmonin në kujdesin për të moshuarit dhe do të plotësonin mungesat e fuqisë punëtore në fabrika.”

Lexo edhe:YouTube dhe LinkedIn tashmë me lojëra, ja se si mund t’i luani ato

Rritja e AI

Këta robotë të ngjashëm me njerëzit kanë qenë rreth e rrotull për dekada. Por ka një optimizëm të ripërtërirë në industri, falë përparimeve të fundit në inteligjencën artificiale. E njëjta teknologji pas ChatGPT të OpenAI po mundëson që robotët të interpretojnë gjuhën dhe komandat, dhe të marrin vendime se si të veprojnë. Makineritë përdorin vizionin kompjuterik dhe, në mënyrë të ngjashme me njerëzit, trajnohen në skenarë të botës reale.

“Robotika është aty ku AI takon realitetin,” tha Henrik Christensen, profesor i shkencës kompjuterike dhe inxhinierisë në Universitetin e Kalifornisë në San Diego, për CNBC. “Kjo krijon disa kombinime shumë interesante të reja që mendoj se edhe pesë vjet më parë nuk mund t’i imagjinonim.” Një mungesë globale e fuqisë punëtore është një tjetër çelës për interesin e fundit në humanoidë. Vetëm në SHBA, ka rreth 8.5 milion vende pune, sipas Dhomës së Tregtisë së SHBA-së.

“Ne po fillojmë në atë që e quajmë punët e mërzitshme, të pista, të rrezikshme, këto detyra ku kemi mungesa të mëdha fuqie punëtore sot, ku nuk kemi njerëz për të bërë këtë punë,” tha Jeff Cardenas, CEO dhe bashkëthemelues i startup-it të robotëve Apptronik.

Konkurrenca është globale. Kina tashmë dominon industrinë, duke kaluar Japoninë në vitin 2013 si instaluesi më i madh në botë i robotëve industrialë, dhe tani përbën më shumë se gjysmën e totalit botëror, sipas Raportit të Indeksit të AI të Stanford-it.

“Tregu kinez është më i madhi në botë,” tha Tom Andersson, analist kryesor në Styleintelligence, duke shtuar se kompania e vetme tjetër në Perëndim që ka diçka të ngjashme me atë që prodhon Kina është Amazon. “Por kompanitë kineze po kapin hapin shpejt.”

Megjithatë, ka pengesa. Makineritë janë të shtrenjta dhe ka shqetësime për sigurinë e dhënies së robotëve liri të plotë në fabrika.

“Kur bëhet fjalë për adoptimin masiv ose diçka që i afrohet adoptimit masiv, mendoj se do të duhet të presim disa vite. Ndoshta një dekadë të paktën,” tha Andersson. “Më fal, Musk.”

cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0