Bien të ardhurat nga mineralet. Ndëshkohen eksportet e naftës dhe të kromit - Business Magazine Albania

Bien të ardhurat nga mineralet. Ndëshkohen eksportet e naftës dhe të kromit


Ulja e çmimeve të mineraleve dhe naftës në tregjet ndërkombëtare po ndikon drejtpërdrejt dhe negativisht në të ardhurat nga renta minera. Sipas të dhënave zyrtare, të ardhurat në buxhet nga kjo taksë shënuan tkurrje në rreth 9% për tremujorin Janar-Mars.

Në bazë të statistikave të publikuara nga Drejtoria e Përgjithshme e Doganave, të ardhurat nga renta minerare arritën si tremujor në vlerën 536 milionë lekë, nga 626 milionë lekë që ishin në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Të ardhurat nga renta minerare kanë pësuar një rënie të ndjeshme në vitet e fundit. Nëse në vitin 2014 të ardhurat ishin 61.20 milionë dollarë, në vitin 2015 të ardhurat paraprake gati u përgjysmuan në 32 milionë dollarë, ndërsa për këtë vit parashikimet janë rreth 22 milionë dollarë.

Sot numërohen rreth 600 leje minerare gjithsej. Sipas statistikave, 64% e lejeve minerare janë për shfrytëzimin e kromit, ndërsa zona me përqëndrimin kryesor të lejeve minerare është Bulqiza.

 

/Top-Channel

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0