Bien shitjet e pajisjeve elektronike. Samsung dhe AMD raportojnë ulje të fitimeve - Business Magazine Albania

Bien shitjet e pajisjeve elektronike. Samsung dhe AMD raportojnë ulje të fitimeve

Gjigandi i teknologjisë Samsung ka paralajmëruar një rënie me 32% të fitimeve pasi kërkesa për pajisjet elektronike dhe mikroçipat që i fuqizojnë ato tkurren për shkak të ngadalësimit ekonomik global.

Të enjten, prodhuesi amerikan i çipave, Advanced Micro Devices (AMD) tha gjithashtu se fitimet e saj ishin goditur nga një rënie e kërkesës për kompjuter. Ajo vjen pasi njerëzit kanë shkurtuar blerjet ndërsa kostoja e jetesës rritet.

Lexo edhe: Ekosistemi Samsung: A e dini se çfarë është ekosistemi i pajisjeve Galaxy?

Fitimet e Samsung nga biznesi i prodhimit të mikroprocesorëve është në rënie pasi çmimi global i mikroçipave ra për shkak të dobësimit të kërkesës për pajisjet elektronike.

Shitjet e pajisjeve elektronike kanë marrë goditje pas inflacionit në rritje, normave më të larta të interesit dhe ndikimit nga pushtimi rus i Ukrainës pengojnë njerëzit të bëjnë blerje.

Analistët e industrisë së teknologjisë kanë parashikuar se çmimet e mikroçipave do të vazhdojnë të bien në tre muajt e ardhshëm me kërkesën që nuk pritet të rikuperohet deri në fillim të vitit të ardhshëm.

BBC 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0