Bie numri i tatimpaguesve pasiv

Bie numri i tatimpaguesve pasiv


Duke krahasuar të dhënat për e dy viteve të fundit, tatim-paguesit me status pasiv janë 640 më pak.  Për kalimin në këtë status ka dy mënyra :

  • Tatimpaguesi kërkon pezullimin e  aktivitetit në sportelet e QKB
  • Tatimpaguesit që përmbushin kushtin ligjor sipas nenit 44, shkronja “a” dhe “b”, pra nuk ushtrojnë veprimtari ekonomike për 12 muaj apo janë mosdeklarues për 12 periudha. Ata  kalojnë automatikisht nga sistemi në status pasiv.

Rezulton se për të dyja këto raste janë 373 tatimpagues më pak, të cilët kanë kërkuar pezullim të aktivitetit në QKB në 2019 sesa në të njëjtën periudhë të vitit 2018. Ndërsa tatimapaguesit që kanë kaluar në statusin pasiv në mënyrë elektronike nga vetë sistemi, janë 267 më pak në 2019. Për periudhën Janar – Prill 2019, 1,456 tatimpagues kanë ndryshuar status nga pasiv në aktiv.

Lexo:  Tatimet u dërgojnë letër bizneseve. Deklaroni të ardhurat

Për tatimpaguesit që pezullojnë apo ndërpresin aktivitetin në QKB, është vendosur kushti që tatimpaguesit duhet të kenë paguar detyrimet tatimore deri në datën e pezullimit. Qëllimi i këtij ndryshimi është disiplinimi i disa tatimpaguesve që ndërpresin aktivitetin në QKB, duke mos qenë korrekt me deklarimin e tyre lidhur me afatin e pezullimit dhe për të ulur kostot e administrimit nga Administrata Tatimore për këta tatimpagues. Ndërveprimi midis DPT dhe QKB, tashmë bëhet në mënyrë elektronike.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0