Biden lëshon urdhrin ekzekutiv të AI duke udhëzuar agjencitë të zhvillojnë udhëzime sigurie - Business Magazine Albania

Biden lëshon urdhrin ekzekutiv të AI duke udhëzuar agjencitë të zhvillojnë udhëzime sigurie

Biden lëshon urdhrin ekzekutiv të AI duke udhëzuar agjencitë të zhvillojnë udhëzime sigurie

Presidenti Joe Biden nënshkroi një urdhër ekzekutiv që ofron rregulla rreth AI gjeneruese, përpara çdo legjislacioni që vjen nga ligjvënësit.

Urdhri ka tetë qëllime: të krijojë standarde të reja për sigurinë dhe sigurinë e AI, të mbrojë privatësinë, të avancojë barazinë dhe të drejtat civile, të qëndrojë në mbrojtje të konsumatorëve, pacientëve dhe studentëve, të mbështesë punëtorët, të promovojë inovacionin dhe konkurrencën, të avancojë udhëheqjen e SHBA në teknologjitë e AI, dhe të sigurojë përdorimin e përgjegjshëm dhe efektiv të teknologjisë nga qeveria.

Disa agjenci qeveritare kanë për detyrë të krijojnë standarde për të mbrojtur kundër përdorimit të AI për të inxhinieruar materialet biologjike, për të vendosur praktikat më të mira rreth vërtetimit të përmbajtjes dhe për të ndërtuar programe të avancuara të sigurisë kibernetike.

Instituti Kombëtar i Standardeve dhe Sigurisë (NIST) do të jetë përgjegjës për zhvillimin e standardeve për modelet e inteligjencës artificiale të “ekipit të kuq” përpara publikimit, ndërsa Departamenti i Energjisë dhe Departamenti i Sigurisë Kombëtare janë drejtuar të adresojnë kërcënimin e mundshëm të AI ndaj infrastrukturës dhe rreziqet kimike, biologjike, radiologjike, bërthamore dhe të sigurisë kibernetike. Zhvilluesve të modeleve të mëdha të AI si GPT i OpenAI dhe Llama 2 i Meta-s u kërkohet të ndajnë rezultatet e testeve të sigurisë.

Lexo edhe:Prénatal, ende e-commerce i parë në Itali

Administrata e Bidenit do t’i jepte vetëm një informim me burim një zyrtari të lartë i cili tha: “Ne nuk do të kujtojmë modelet e disponueshme publikisht që janë atje,” tha zyrtari. “Modelet ekzistuese janë ende subjekt i rregullave anti-diskriminuese tashmë në fuqi.”

Për të mbrojtur privatësinë e përdoruesve, Shtëpia e Bardhë i bëri thirrje Kongresit të miratojë rregulloret për privatësinë e të dhënave. Urdhri kërkon gjithashtu mbështetje federale për zhvillimin e teknikave dhe teknologjive të “ruajtjes së privatësisë”. Një pjesë e urdhrit planifikon të parandalojë përdorimin e AI për të diskriminuar, duke përfshirë adresimin e diskriminimit algoritmik dhe sigurimin e drejtësisë kur përdoret teknologjia për dënimin, lirimin me kusht dhe mbikëqyrjen. Ai gjithashtu urdhëron agjencitë qeveritare të ofrojnë udhëzime për pronarët, programet federale të përfitimeve dhe kontratat se si të parandalojnë AI nga përkeqësimi i diskriminimit.

Agjencitë drejtohen të adresojnë zhvendosjen e vendeve të punës dhe të prodhojnë një raport mbi ndikimin e AI në tregun e punës. Shtëpia e Bardhë gjithashtu dëshiron të inkurajojë më shumë punonjës që të punojnë në ekosistemin e AI dhe urdhëroi nisjen e një Burimi Kombëtar të Kërkimit të AI për të ofruar informacion kyç për studentët dhe studiuesit e AI dhe akses në asistencë teknike për bizneset e vogla. Ai drejtoi gjithashtu punësimin e shpejtë të profesionistëve të AI për qeverinë.

Por, një urdhër ekzekutiv nuk është një ligj i përhershëm dhe në përgjithësi zgjat vetëm gjatësinë e administratës së Biden. Ligjvënësit janë ende duke diskutuar se si të rregullojnë AI, megjithëse disa politikanë thanë se duan të miratojnë ligje rreth AI para fundit të vitit. Vëzhguesit e industrisë thanë se urdhri ekzekutiv është të paktën një hap përpara në sigurimin e standardeve rreth AI gjeneruese.

Navrina Singh, themeluese e Credo AI dhe anëtare e Komitetit Këshillues Kombëtar të Inteligjencës Artificiale, tha se një urdhër ekzekutiv është një sinjal i fortë se SHBA-ja është serioze në lidhje me AI gjeneruese. “Është lëvizja e duhur për momentin, sepse ne nuk mund të presim që politikat të jenë perfekte në fillim, ndërsa legjislacioni ende diskutohet,” tha Singh. “Unë besoj se kjo vërtet tregon se AI është një përparësi kryesore për qeverinë.”

the verge

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0