Bejrut, shpërthimi godet sallën e lindjes, foshnja erdhi në jetë e shëndetshme

George ka lindur më 4 gusht në 7.10 pasdite, menjëherë pas shpërthimit në Beirut. Fëmija lindi midis mbeturinave të ambienteve të maternitetit të Spitalit Saint George, i cili ndodhet disa kilometra larg vendit të shpërthimit.

Publiée par Eddy Khnaisser sur Mercredi 5 août 2020

Një video, e filmuar nga babai i të porsalindurit, tregon momentin në të cilin nëna transportohet në dhomën e lindjes: papritmas muret dridhen dhe dritaret prishen. Për fat të mirë, George, i cili mori emrin e spitalit, është mirë.

Yesterday My son George was Born under a catostraphic blast! It was crazy! I did not believe we came out alive. My wife…

Publiée par Eddy Khnaisser sur Mercredi 5 août 2020

Ishte çmenduri! Unë nuk mendoja se do të dilnim të gjallë. Kështu shkroi babai i George në Facebook, i cili më pas falënderoi stafin e kujdesit shëndetësor për punën e jashtëzakonshme që ata bënë dhe informoi të afërmit se nëna dhe fëmija janë mirë.

tgcom24

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale