Bëhuni një YEA – Është hapur thirrja e tretë për aplikim për Ambasadorët e Rinj Evropianë - Business Magazine Albania

Bëhuni një YEA – Është hapur thirrja e tretë për aplikim për Ambasadorët e Rinj Evropianë

Ambasadorët e Rinj Evropianë

Aplikoni deri më 30 Qershor! https://webalkans.eu/en/apply-now/

Çfarë është rrjeti YEA?

Platforma e Ambasadorëve të Rinj Evropianë (YEA) është një rrjet krijues i aktivistëve të rinj të ardhshëm nga i gjithë Ballkani Perëndimor (Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Kosova, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Serbia).

YEA-të vijnë nga prejardhje të ndryshme, megjithatë ata të gjithë ndajnë një vizion të përbashkët: Ballkani Perëndimor i bashkuar në diversitet, duke mësuar për njëri-tjetrin dhe për BE-në së bashku, duke ndjekur projekte kreative, duke fituar aftësi të reja, duke u lidhur nëpërmjet mediave sociale, duke organizuar ngjarje frymëzuese – gjithmonë të nxitur nga ideja se aktivizmi në rini është forca më e fuqishme e ndryshimit shoqëror.

Nisma YEAs u krijua në vitin 202,0 si pjesë e Programit Rajonal të Komunikimit të BE-së për Ballkanin Perëndimor – WeBalkans.eu. 120 YEA u zgjodhën në 2020 dhe 2021 dhe ju mund t’i takoni të gjitha këtu: Njihuni me YEA-të

Tashmë të njohur në mesin e të rinjve në të gjithë rajonin si ‘YEAs’, këta liderë të rinj janë gjithashtu këtu për t’u treguar bashkëmoshatarëve të tyre më shumë rreth mundësive që ofron BE – për arsimim, zhvillim aftësish, udhëtime, advokim dhe shumë më tepër.

Më e rëndësishmja, YEA-të janë të hapura për të shkëmbyer ide dhe për të zhvilluar talentet e tyre – drejt ndryshimit frymëzues brenda komuniteteve të tyre, Ballkanit Perëndimor, në të gjithë BE-në dhe më gjerë.

Si një YEA – ju jeni këtu për të krijuar versionin më të mirë të vetes dhe për t’ia treguar atë botës.

Ju nuk keni nevojë të dini shumë për BE-në përpara se të aplikoni, por duhet të jeni gati për të mësuar dhe për të investuar kohën dhe talentin tuaj.

Ju duhet të jeni të interesuar si për aktivizmin në internet ashtu edhe për atë jashtë internetit – nga mediat sociale, podkastet, webinarët, te ngjarjet e jetës reale, veprimet e komunitetit etj.

Lënia e gjurmës suaj në botë si ambasador i ri evropian do të jetë detyra juaj.

Procesi i përzgjedhjes përbëhet nga katër faza. Detajet e plota ofrohen këtu: Terms & Conditions

Pasi të bëheni një YEA

Si një YEA e re, do të njiheni me YEA të tjera gjatë një sesioni orientues, në të cilin do të merrni një paketë mirëseardhjeje informacioni, një përmbledhje të mjeteve kryesore të komunikimit, së bashku me një program që detajon aktivitetet e planifikuara.

Sapo të përzgjidheni si YEA, do t’ju kërkohet të nënshkruani një Marrëveshje Vullnetare që përcakton pritshmëritë, rolet dhe përgjegjësitë.

Për më shumë informacion klikoni në linkun: https://webalkans.eu/en/yea/become-a-yea/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0