Bëhuni një YEA – Është hapur thirrja e tretë për aplikim për Ambasadorët e Rinj Evropianë - Business Magazine Albania

Bëhuni një YEA – Është hapur thirrja e tretë për aplikim për Ambasadorët e Rinj Evropianë

Ambasadorët e Rinj Evropianë

Aplikoni deri më 30 Qershor! https://webalkans.eu/en/apply-now/

Çfarë është rrjeti YEA?

Platforma e Ambasadorëve të Rinj Evropianë (YEA) është një rrjet krijues i aktivistëve të rinj të ardhshëm nga i gjithë Ballkani Perëndimor (Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Kosova, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Serbia).

YEA-të vijnë nga prejardhje të ndryshme, megjithatë ata të gjithë ndajnë një vizion të përbashkët: Ballkani Perëndimor i bashkuar në diversitet, duke mësuar për njëri-tjetrin dhe për BE-në së bashku, duke ndjekur projekte kreative, duke fituar aftësi të reja, duke u lidhur nëpërmjet mediave sociale, duke organizuar ngjarje frymëzuese – gjithmonë të nxitur nga ideja se aktivizmi në rini është forca më e fuqishme e ndryshimit shoqëror.

Nisma YEAs u krijua në vitin 202,0 si pjesë e Programit Rajonal të Komunikimit të BE-së për Ballkanin Perëndimor – WeBalkans.eu. 120 YEA u zgjodhën në 2020 dhe 2021 dhe ju mund t’i takoni të gjitha këtu: Njihuni me YEA-të

Tashmë të njohur në mesin e të rinjve në të gjithë rajonin si ‘YEAs’, këta liderë të rinj janë gjithashtu këtu për t’u treguar bashkëmoshatarëve të tyre më shumë rreth mundësive që ofron BE – për arsimim, zhvillim aftësish, udhëtime, advokim dhe shumë më tepër.

Më e rëndësishmja, YEA-të janë të hapura për të shkëmbyer ide dhe për të zhvilluar talentet e tyre – drejt ndryshimit frymëzues brenda komuniteteve të tyre, Ballkanit Perëndimor, në të gjithë BE-në dhe më gjerë.

Si një YEA – ju jeni këtu për të krijuar versionin më të mirë të vetes dhe për t’ia treguar atë botës.

Ju nuk keni nevojë të dini shumë për BE-në përpara se të aplikoni, por duhet të jeni gati për të mësuar dhe për të investuar kohën dhe talentin tuaj.

Ju duhet të jeni të interesuar si për aktivizmin në internet ashtu edhe për atë jashtë internetit – nga mediat sociale, podkastet, webinarët, te ngjarjet e jetës reale, veprimet e komunitetit etj.

Lënia e gjurmës suaj në botë si ambasador i ri evropian do të jetë detyra juaj.

Procesi i përzgjedhjes përbëhet nga katër faza. Detajet e plota ofrohen këtu: Terms & Conditions

Pasi të bëheni një YEA

Si një YEA e re, do të njiheni me YEA të tjera gjatë një sesioni orientues, në të cilin do të merrni një paketë mirëseardhjeje informacioni, një përmbledhje të mjeteve kryesore të komunikimit, së bashku me një program që detajon aktivitetet e planifikuara.

Sapo të përzgjidheni si YEA, do t’ju kërkohet të nënshkruani një Marrëveshje Vullnetare që përcakton pritshmëritë, rolet dhe përgjegjësitë.

Për më shumë informacion klikoni në linkun: https://webalkans.eu/en/yea/become-a-yea/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0