BEC i mbështetur nga Bill Gates planifikon të investojë 15 miliardë dollarë në teknologjinë e pastër - Business Magazine Albania

BEC i mbështetur nga Bill Gates planifikon të investojë 15 miliardë dollarë në teknologjinë e pastër

teknologjinë e pastër

Breakthrough Energy Catalyst, një fond privat-publik i mbështetur nga miliarderi i Microsoft, Bill Gates, thuhet se po planifikon të investojë deri në 15 miliardë dollarë në projekte të teknologjisë së pastër në të gjithë SHBA-në, Britaninë e Madhe dhe Bashkimin Europian.

BEC, një fond në kuadër të Grupit më të gjerë të Breakthrough Energy që u themelua nga Gates në 2015, ka mbledhur mbi 1.5 miliardë dollarë nga bizneset dhe organizatat bamirëse deri më tani. Por Jonah Goldman, drejtori menaxhues i Breakthrough Energy, tha për Financial Times se fondi përfundimisht planifikon të mobilizojë 10 herë më shumë se ajo shumë, ose 15 miliardë dollarë.

Për të shpërndarë 15 miliardë dollarë, Goldman tha se fondi planifikon të përdorë struktura financiare novatore dhe marrëveshje partneriteti. “Ne me të vërtetë po përpiqemi të demonstrojmë se cilat nga rrugët teknologjike do të jenë më efektive.”

Lexoni: Objektivi i Bill Gates për vitin 2022: Të sigurohet “që Covid-19 të jetë pandemia e fundit”

Në website e tij, Breakthrough Energy e përshkruan BEC si një “program për të demonstruar se si mund të financojmë, prodhojmë dhe blejmë zgjidhje të reja që do të mbështesin një ekonomi me karbon të ulët”. BEC fillimisht do të fokusohet në kapjen e drejtpërdrejtë të ajrit, hidrogjenin e gjelbër, ruajtjen e energjisë afatgjatë dhe karburantin e qëndrueshëm të aviacionit. Fondi, i cili planifikon të investojë në projekte të mëdha që nuk do të ishin financiarisht të qëndrueshme, do të bëjë donacione filantropike, investime të kapitalit dhe marrëveshje për marrjen e produkteve.

BEC njoftoi në shtator se kishte siguruar investime nga Microsoft, BlackRock, General Motors, American Airlines, Boston Consulting Group, Bank of America dhe ArcelorMittal. Ka marrë gjithashtu mbështetje nga Departamenti i Energjisë i SHBA-së dhe krahu ekzekutiv i BE-së, Komisioni Europian.

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0