BE së shpejti do të shndërrohet në SHTETET E BASHKUARA TË EVROPËS - Business Magazine Albania

BE së shpejti do të shndërrohet në SHTETET E BASHKUARA TË EVROPËS


Evropa është në prag të komplet ristrukturimit të saj në fushën ekonomike dhe ushtarake. Shefat e BE-së, janë duke bërë plane për krijimin e Shteteve të Bashkuara të Evropës. Ky mekanizëm i ri përfshin ridizenjimin e politikave ekonomike dhe ushtarake momentale që i ka BE-ja.

Jean-Claude Juncker ka zbuluar këtë plan pesë-pikësh të projektuar për të lëvizur BE-në më tej drejt asaj që do të njihet në të ardhmen si Shtetet e Bashkuara të Evropës, brenda një perudhe nëntë mujore.

Një nder propozimet janë që në këtë union të ri të hiqen disa nga shtetet që tani e një kohë të gjatë janë duke prodhuar kriza ekonomike në Evropë.

Dokumentet janë zbuluar pas takimit të fundit të krerëve të BE-së, të cilët pas daljes së Britanisë nga Bashkimi Evropian, kanë dalë me plane të reja për Evropën.

Para disa ditësh liderët e Gjermanisë, Austrisë, Polonisë dhe Hungarisë, kanë mbështetur idenë krijimin e Ushtrisë së Evropës, e cila do të bashkëvepronte njëkohësisht me NATO-n, por që primare do të ketë mbrojtjen e kufijve të Evropës.

Ushtria e Evropës pritët që mesin e vitit të ardhshëm të jetë funksionale dhe operacionale përreth kufijve të Evropës. Gjithashtu është paraparë edhe modernizimi dhe rritja e kapaciteteve ushtarake të Ushtrisë së Evropës, e cila do ti bënte balle kërcënimeve të Rusisë.

Burimi: gazetaekonomia.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0