BE së shpejti do të shndërrohet në SHTETET E BASHKUARA TË EVROPËS


Evropa është në prag të komplet ristrukturimit të saj në fushën ekonomike dhe ushtarake. Shefat e BE-së, janë duke bërë plane për krijimin e Shteteve të Bashkuara të Evropës. Ky mekanizëm i ri përfshin ridizenjimin e politikave ekonomike dhe ushtarake momentale që i ka BE-ja.

Jean-Claude Juncker ka zbuluar këtë plan pesë-pikësh të projektuar për të lëvizur BE-në më tej drejt asaj që do të njihet në të ardhmen si Shtetet e Bashkuara të Evropës, brenda një perudhe nëntë mujore.

Një nder propozimet janë që në këtë union të ri të hiqen disa nga shtetet që tani e një kohë të gjatë janë duke prodhuar kriza ekonomike në Evropë.

Dokumentet janë zbuluar pas takimit të fundit të krerëve të BE-së, të cilët pas daljes së Britanisë nga Bashkimi Evropian, kanë dalë me plane të reja për Evropën.

Para disa ditësh liderët e Gjermanisë, Austrisë, Polonisë dhe Hungarisë, kanë mbështetur idenë krijimin e Ushtrisë së Evropës, e cila do të bashkëvepronte njëkohësisht me NATO-n, por që primare do të ketë mbrojtjen e kufijve të Evropës.

Ushtria e Evropës pritët që mesin e vitit të ardhshëm të jetë funksionale dhe operacionale përreth kufijve të Evropës. Gjithashtu është paraparë edhe modernizimi dhe rritja e kapaciteteve ushtarake të Ushtrisë së Evropës, e cila do ti bënte balle kërcënimeve të Rusisë.

Burimi: gazetaekonomia.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale