BE hap thirrjen për grantet e eficiencës në energji me vlerë deri në 10 mijë euro Grant - Business Magazine Albania

BE hap thirrjen për grantet e eficiencës në energji me vlerë deri në 10 mijë euro Grant

Hapet thirrja për aplikime për SME-të nga sektorët me konsum të lartë energjie (prodhues te produkteve ushqimore, minierat, industria e letres dhe plastikes, tekstil).

Deri në 10,000 Euro grant janë parashikuar për INVESTIME, KONSULENCË apo TRAJNIM, me objektiv uljen e konsumit deri në 5% të faturës së konsumit të energjisë.

Kontaktoni EEN-Albania për të lehtësuar procesin e aplikimit, si ndërmjetës të ligjshëm në këtë proces. een-albania@hotmail.com

Programi do të mbështesë të paktën 1800 SME në zhvillimin e planeve të veprimit për përmirësimin e efikasitetit të tyre energjetik dhe gjithashtu do të përfshijë një grant EENergy deri në 10,000 euro për të paktën 900 SME. Granti EENergy është një mekanizëm mbështetës një herë që do t’u jepet NVM-ve individuale pas përgatitjes dhe zbatimit të një plani konkret veprimi që synon të paktën një përmirësim prej 5% në efiçencën e energjisë.

Për më shumë info kliko KETU

 

Artikull ekskluziv i Business Magazine Albania.
Ky artikull gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Artikulli mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar “Business Magazine Albania” shoqëruar me linkun e artikullit origjinal

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0