BE bie dakord të ndalojë importin e 2/3 të naftës ruse - Business Magazine Albania

BE bie dakord të ndalojë importin e 2/3 të naftës ruse

naftë ruse

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian ranë dakord të hënën vonë të ndalojnë dy të tretat e importeve të naftës ruse, si pjesë e një marrëveshjeje kompromisi për të rritur trysninë ndaj Rusisë, duke marrë parasysh efektet ekonomike në disa vende të bllokut që varen më shumë nga furnizimet ruse të naftës.

Embargoja përfshinë naftën ruse të transportuar nga deti, ndërsa përjashton naftën e importuar përmes tubacioneve.

Hungaria, një vend pa dalje në det, që siguron mbi 60 për qind të naftës dhe 85 për qind të gazit të saj natyror nga Rusia, kishte kërcënuar se do të kundërshtonte kufizimet në importet e naftës, një veprim që do të kishte dëmtuar përpjekjet që kërkojnë konsensusin e të gjitha vendeve anëtarëve të BE-së.

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel tha se pret që ambasadorët e BE-së të miratojnë zyrtarisht embargon të mërkurën që është pjesë e një pakete më të gjerë sanksionesh.

Udhëheqësit ukrainas kanë kërkuar prej kohësh ndalimin e importeve të naftës ruse për t’i hequr Rusisë të ardhurat me të cilat ajo financon luftën në Ukrainë. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy përsëriti thirrjen e tij të hënën në një fjalim drejtuar Këshillit Evropian.

Lexo: “Problemi francez” që po rrezikon varësinë e gazit rus në Europë

Me zotimet nga vende të tilla si Gjermania për të hequr gradualisht importet e tyre të naftës ruse, presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, tha se marrëveshja “do të shkurtojë në mënyrë efektive rreth 90 për qind të importeve të naftës nga Rusia në Bashkimin Evropian deri në fund të vitit”.

Pjesë të paketës së sanksioneve përfshijnë ngrirjen e pasurive dhe ndalimin e udhëtimit për individë, përjashtimin e bankës më të madhe të Rusisë, Sberbank, nga sistemi global i transfereve financiare SWIFT. BE-ja do t’u ndalojë gjithashtu tre transmetuesve shtetërorë rusë shpërndarjen e përmbajtjes së tyre në vendet e BE-së.

Udhëheqësit e BE-së ranë dakord gjithashtu t’i japin Ukrainës 9.7 miliardë dollarë ndihmë për ekonominë e vendit dhe përpjekjet për rindërtim.

VOA

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0