BE, arrihet marrëveshja e racionimit të gazit: Si do të funksionojë? - Business Magazine Albania

BE, arrihet marrëveshja e racionimit të gazit: Si do të funksionojë?

Pavarësisht kundërshtive, vendet e bllokut europian arritën një marrëveshje për kursimin e gazit natyror mes kërcënimeve të Rusisë për ndërprerje të furnizimeve gjatë sezonit të dimrit. Ministrat e energjisë i dhanë dritën jeshile një projektligji që synon uljen e konsumit të gazit me 15 për qind nga gushti deri në mars. Ligji i ri parasheh hapa vullnetarë të vendeve për të reduktuar konsumin e gazit, por që në një situatë urgjente, blloku 27-anëtarësh mund të marrë edhe masa të detyrueshme.

“Në hodhëm një hap gjigand përpara drejt sigurimit të furnizimit me gaz për qytetarët dhe ekonomitë tona. Dimri po vjen dhe ne nuk e dimë se sa ftohtë do të jetë. Por ajo që dimë është se Putini do të vazhdojë lojërat e tij të pista, duke keqpërdorur dhe shantazhuar me furnizimet e gazit.” – Jozef Sikela, ministër cek i energjisë. 

Lexo edhe: “Kërcënimi” rus, BE plan emergjence për gazin: Çdo vend anëtar të kursejë 15% të sasisë

Të hënën, kompania ruse e energjisë “Gazprom” njoftoi kufizim të furnizimeve të BE-së përmes gazsjellësit Nord Stream 1 me 20 për qind, cka rriti shqetësimet se presidenti rus Putin do të shfrytëzojë gazin për të sfiduar qëndrimin e bllokut ndaj luftës në Ukrainë.Por si do t`ia dalë BE-ja ta vërë në jetë këtë plan? Vendet e bllokut mund të zgjedhin mënyrën e racionimit të gazit, për sa kohë që mbrojnë furnizimet për familjet.të parët që do të ndiejnë pasojat e këtij shtrëngimi, janë përdoruesit industrialë; fabrikave mund t’u jepen objektiva për të reduktuar ngrohjen dhe ftohjen. Konsumatorët janë të mbrojtur, por do të përballen dhe ata me disa masa.  Autoritetete Bashkimit Europian po u bëjnë thirrje qeverive të nisin fushata për të inkurajuar njerëzit të kursejnë energjie elektrike si për shembull duke mos lënë dritat ndezur e duke reduktuar përdorimin e kondicionerëve.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0