Banka e Shqipërisë: Rriten normat e interesit të kredive për qytetarët dhe bizneset - Business Magazine Albania

Banka e Shqipërisë: Rriten normat e interesit të kredive për qytetarët dhe bizneset

Rritja e çmimeve

Këstet e kredive si për bizneset dhe për qytetarët kanë rezultuar më të shtrenjta  gjatë 3 muajve të fundit. Banka e Shqipërisë raporton se norma mesatare e interesit për kreditë në lekë për biznese në tremujorin e tretë rezultoi 6.2%, nga 5.5% që ishte në tremujorin e kaluar.

Rritja e interesit këtë tremujor ka prekur të dyja kategoritë e kredive, ku veçanërisht interesi për kreditë me shuma deri 35 mln lekë ka regjistruar rritje të vazhduar prej fillimit të vitit. Aktualisht, kjo është edhe kategoria ku rritja e normës bazë është transmetuar më shpejt, duke qenë se kushtet për këto kredi janë më të standardizuara dhe fuqia negociuese e bizneseve është e kufizuar.

Për shkak të inflacionit të lartë kreditë për blerje shtëpie kanë rënë ndjeshëm. Sipas Bankës së Shqipërisë flukset  tremujore të kredisë hipotekare ishin rreth 35% më  të  ulëta  se  një  tremujor  më  parë,  po  kështu  në  ngadalësim  ishte  edhe  kredia e re për këtë qëllim.

Lexo edhe: Banka e Shqipërisë: Në tremujorin e tretë çmimet goditën më fort ekonominë

Interesi mesatar i kredisë për individë është rritur për të tretin tremujor radhazi.

Ai rezultoi 7.6% në tremujorin e tretë, nga 6.8% që ishte mesatarisht në  dy  tremujorët  paraardhës. Kjo ecuri është konfirmuar edhe nga bankat, të cilat evidentojnë rritjen e shpejtë të normave të interesit, , shtrëngimin e përgjithshëm të kushteve të kreditimit, si dhe pritshmëritë.

për  përkeqësimin  e  të  ardhurave dhe aftësisë paguese, veçanërisht për individët me të ardhura më të ulëta.

Inflacioni pritet të pësojë një rritje të edhe përgjatë dy muajve të mbetur të këtij viti çka do të detyrojë bankën që të rrisë përsëri normën bazë të interesit e cila tashmë është 2.75% duke shtrenjtuar më tej kreditë.

Gjatë vitit të ardhshëm niveli i inflacionit pritet të stabilizohet.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0