Autoshkolla, aplikacioni i parë që ka digjitalizuar literaturën e lejedrejtimit


Autoshkolla është aplikacioni i parë në Shqipëri, që ka dixhitalizuar literaturën për përgatitjen e lejedrejtimit. Literatura është marrë nga libri zyrtar “Manual i drejtuesit të mjetit” (për lejedrejtimi të kategorisë B) nga Demir Osmani dhe Shkëlqim Gruda.

Ky aplikacion përmban kategori të ndryshme si nocione, teste, video, ilustrime, lojra, rregulla të komunikacionit, procedurat për regjistrimin për patentèn e shoferit dhe informacione të ndryshme e të nevojshme. Qëllimi i aplikacionit është që të lehtësojë procesin e mësimit për lejedrejtimin, duke lehtësuar qasjen në aplikacion dhe informacion.

Për BusinessMag, Herolind Sopjani (themeluesi i aplikacionit) thotë se autoshkolla ofron mënyra të ndryshme për t’u përgatitur për testin teorik për patentën. Me mbi 150 teste, Autoshkolla ofron mundësinë që kandidatët të praktikojnë dhe të perfeksionojnë njohuritë për patent shofer. Gjithashtu me një literaturë të gjerë me opsione të ndryshme që ofrojnë nocione të shumëllojshme, informacione mbi sinjalizimet horizontale dhe vertikale, shenja të ndryshme, rregullat e trafikut etj., Autoshkolla ofron mundësinë që te keni akses në informacion në çfarëdo vendi dhe kohe.

Platforma Autoshkolla ofrohet në dy versione, në website si dhe aplikacion, dhe të dy format janë pa pagesë me qëllim të fuqizimit të shoferëve të ri. Fokusi i Autoshkolla fillimisht është që të tërheqë sa ma shumë të rinj, që tani e tutje të kenë mundësinë të mësojnë edhe nga telefoni i tyre dhe jo vetëm nga librat.

“Në platformat tona si Facebook ne krijojmë përmbajtje me pyetje, informacione, në mënyrë që edhe ata të cilët janë të pajisur me leje drejtimi të rikujtojnë disa detaje që mund të harrohen”, thotë ai për BusinessMag.al.

Lexo: Turboo.al, aplikacioni inovator i tregut shqiptar

Fillimisht ideja drejt autoshkollës si aplikacion është implementuar në Kosovë dhe është në një pikë të madhe të zhvillimit të saj, ku rreth +250,000 përdorues, mesatarisht +29,000 përdorues aktiv në muaj. Impakti pozitiv që pati ky alpikacion, komentet pozitive etj… kanë qenë shtysa e e krijimit të një aplikacioni të tillë. Aktualisht në Shqipëri ky aplikacion ka përafërsisht +3000 përdorues aktiv çdo muaj.

“Ne jemi të fokusuar që në çdo aspekt aplikacioni të jetë sa më atraktiv dhe kemi krijuar edhe mundësinë e mësimit përmes lojës. Duke ofruar pyetjet nga testet e patent shoferit por me kohë dhe rregulla të caktuara”.

Në përgjithësi Autoshkolla është aktive në ngjarjet e ndryshme, prandaj zhvillimi i një platforme të tillë, është mirëpritur nga një numër i madh i njerëzve për shkak të vlerës që ata përfitojnë përmes aplikacionit. Dizajni unik i hartuar ndihmon qasje të shpejtë në secilën pjesë të aplikacionit dhe webfaqes. Navigim intuitiv dhe i lehtë ndihmojnë për të kaluar nga një faqe në tjetrën për të arritur në destinacion të kërkuar.

Aplikacioni është pa pagesë për të dy platformat mobile iOS dhe Android: https://www.autoshkolla-ks.com/teste

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale