Autobusi elektrik do të eleminojë përgjithmonë autobusët me naftë - Business Magazine Albania

Autobusi elektrik do të eleminojë përgjithmonë autobusët me naftë


Autobusi nga “Proterra”, një kompani me bazë në Amerikën e Veriut, është vendosur që të dalë në rrugë vitin e ardhshëm.

I quajtur “Catalyst E2”, autobusi është 12 metër i gjatë dhe mund të përshkojë 563 kilometër me një karikim të vetëm. Kjo është një arritje e madhe duke pasur parasysh që Tesla kohët e fundit njoftoi për një përmirësim të baterisë së saj për Model S dhe Model X Ludicrous, të cilat mund të arrijnë deri në 506 kilometër.

Autobusi është i përshtatshëm për 77 pasagjerë dhe mund të ruaje deri në 660 kWh të energjisë. Autobusi i Proterra do të jetë plotësisht funksional në fillim të vitit 2017.

Ky-autobus-elektrik-do-të-eleminojë-përgjithmonë-autobusët-me-naftë-business-mag

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Burimi: acp.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0