Astronomët konfirmojnë ekzoplanetin në madhësinë e Tokës

Astronomët kanë konfirmuar ekzistencën e Proxima b, një ekzoplanet me përmasa gati sa Toka, që rrotullohet në yllin më të afërt me diellin tonë. High Frequency Active Auroral Research Program, ose HAARP zbuloi planetin në vitin 2016.

Sipas mediave të huaja, Teleskopi Shumë i Madh me qendër në Kili ka një spektograf të ri dhe më të fuqishëm të quajtur ESPRESSO, kështu që astronomët vendosën ta përdorin atë për matje më të sakta të planetit. Në fakt, siç thuhet më tej, ESPRESSO ka një saktësi më shumë se tre herë sesa saktësia e HARPS – i cili është në thelb i njëjti instrument, thjesht nga një gjeneratë e mëparshme.

“Ne jemi shumë të lumtur me performancën e HARPS, e cila ka qenë përgjegjës për zbulimin e qindra ekzoplaneteve gjatë 17 viteve të fundit. Ne jemi vërtet të kënaqur që ESPRESSO mund të prodhojë matje edhe më të mira dhe, është një mirënjohje dhe shpërblim për punën ekipore që zgjati gati 10 vjet”, tha Francesco Pepe, autori i studimit dhe profesori i Universitetit të Gjenevës, në departamentin e astronomisë.

Studiuesit përcaktuan që Proxima b është 1.17 herë më shumë se masa e Tokës – dhe kompleton një rrotullim rreth yllit të saj, Proxima Centauri, çdo 11.2 ditë të Tokës. Rezultatet e studimit u botuan javën e kaluar në revistën Astronomy & Astrophysics.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale