Apple zbulon pajisjet që do të zëvendësojnë plotësisht Iphone-in


Apple dëshiron të zëvendësojë produktin e tyre më të famshëm, iPhone me syzet e mençura, brenda një dekade.

Shembujt e parë të syzeve të tilla pritet të shfaqen që në vitin 2022.

Një vit më vonë, modele më “të hijshme” do të shfaqen në treg, ndërsa në 10 vitet e ardhshme, modelet e reja do ‘të eleminojnë’ plotësisht telefonat e mençur.

Lexoni:

Bëjeni iPhone-in tuaj të vjetër të duket si iPhone 11 Pro me këtë sticker të ri

Dëshmitarët thonë se çështja u diskutua në një takim sekret muajin e kaluar në selinë e Apple në Cupertino, sipas The Information.

Në këtë takim u diskutua për dy pajisje të reja:

  • Pajisja e parë, e planifikuar për vitin 2022, është e ngjashme me syzet e realitetit virtual Oculus Quest. Është e pajisur me një ekran me rezolucion të lartë, kamerë të jashtme dhe ka aftësinë për të hartuar mjedisin.
  • Pajisja e dytë, që pritet të lançohet në vitin 2023, duket më shumë si syze dielli, por ka një kornizë të trashë që mban baterinë dhe një procesor. Këto syze janë të dizenjuara për përdorim gjatë gjithë ditës dhe pritet që të zëvendësojnë plotësisht iPhone-in.

Pajisjet e reja do të dizenjoheshin me një ide të thjeshtë: në vend që të shikonit telefonin tuaj, informacioni do t’ju shfaqej brenda fushës së shikimit. Kështu, për shembull, aplikacioni Apple Maps, i shikuar përmes Realitetit të Shtuar, do të mbulonte imazhin që përdoruesi po shikonte përpara tij.

Drejtori Ekzekutiv i Apple, Tim Cook, vazhdimisht ka folur në lidhje me Realitetin e Shtuar (AR), duke thënë se mund të ndryshojë përgjithmonë mënyrën se si e përdorim teknologjinë.

BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale