Apple krijon selfie grupi edhe në distancë - Business Magazine Albania

Apple krijon selfie grupi edhe në distancë

Në kohë distancimi shoqëror, Apple ka marrë patentën për një softuer që lejon bërjen e fotove selfie në grup. Pra, njerëzit marrin një foto veç e veç dhe imazhet mblidhen automatikisht si kolazh, në mënyrë që të krijojnë një foto grupi artificiale.

Sipas përshkrimit të përfshirë në patentë, përdoruesi i iPhone fton miqtë që të marrin pjesë në selfie në grup. Selfie mund të krijohet si nga fotot normale, ashtu edhe nga videot e regjistruara në vend ose tashmë të ruajtura në telefon. Secili pjesëmarrës mund të modifikojë punën e softuerit, për shembull duke vendosur të zhvendosë foton e tij brenda figurës.

Patenta u dha gjatë këtyre ditëve, por Apple kishte aplikuar që në vitin 2018, pra shumë përpara pandemisë. Për momentin nuk dihet nëse dhe kur teknologjia do të jetë në dispozicion të përdoruesve.

ANSA

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0