Apple Inc. deklaron blerjen e Emotient

Apple Inc. deklaron blerjen e Emotient


Apple Inc. deklaroi blerjen e startup-it të inteligjencës artificiale Emotient. Emotient ështe një kompani e specializuar në  teknologjinë e njohjes së emocioneve të fytyrës  kur ne shohim video ose imazhe. Apple ka konfirmuar blerjen e Emotient pa dhënë informacione mbi termat e marrëveshjes.

Inteligjenca  Artificiale është kthyer në një fushë strategjike për kompaninë më të madhe në botë.  Apple ka qëllim për të ndërtuar programe të zgjuara për t’ju shtuar  programeve ekzistuese. Apple ka filluar të punësojë më shumë njerëz që i përkasin fushës së Inteligjencës Artificiale dhe ka blerë 2 startup-e të reja muajt e fundit siç është Perceptio dhe VocallQ, që i përkasin së njëjtës degë.

Aftësia për të lexuar emocionet nëpërmjet kompjuterit hap një hapësirë të re zhvillimi në disa drejtime. Duke filluar nga aplikacionet që ndryshojnë në varësi të humorit të personit, apo mjete për të studiuar se si media ndikon në gjendjen mendore të individit. Emotient është themeluar nga 6 kërkues të Universitetit të Kalifornisë në San Diego dhe ka marrë patenta për fushat e përdorimit të Inteligjencës Artificiale për të lexuar imazhet dhe të deshifrojë nëse një person tërhiqet nga një tjetër. Ky ekip ka fituar një patentë tjetër për sa i përket dallimit të tonit të bisedës dhe automatikisht sugjeron çfarë mund të thuhet për ta përmirësuar raportin.

Teknologji Premtuese

Marrëveshja me Emotient, që u raportua më parë nga Wall Street Journal, konfirmon strategjinë e re të Apple për të blerë kompani premtuese për teknologjinë dhe për t’i integruar ato në pajisjet e së ardhmes. Blerjet e mëparshme të startup-eve nga Apple.Inc kanë ndikuar në zhvillim e produkteve si Siri, iTunes, gjysmëpërçuesit brënda iPhone, iPad dhe shërbimeve të kërkimit në hartë.

Gjigandë të tjerë teknologjikë si Microsoft po zhvillojnë kërkime për njohjen e emocioneve nëpërmjet teknologjisë. IBM gjithashtu ka zhvilluar produkte që mund të gjejnë emocionet e njerëzve nëpërmjet tonit të zërit.

Startup-e të tjera si Tealeyes dhe Waltham me bazë në Londër, Affectiva me bazë në Massachusetts  ashtu si Emotient po përdorin Inteligjencën Artificiale për të dalluar emocionet e njerëzve nëpërmjet teknologjisë. Emotient ka nxjerrë dhe versionin off-line të produktit. Zhvillimi i kësaj fushe është në hapat e parë, më shumë startup-e të tilla do dalin në treg në të ardhmen.

/Bloomberg/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0