Android, pengese per Microsoft-in dhe Windows-in - Business Magazine Albania

Android, pengese per Microsoft-in dhe Windows-in


Hewlett-Packard (HP) gjate kesaj jave leshoi nje pajisje tjeter qe perdor sistemin Android. Kjo do te mund ishte nje moster se si prodhuesit e PC-ve jane duke shkuar drejt nje bote qe ka te beje me pak me Microsoft-in dhe me teper me Google.
 
Gjate te martes, prodhuesi me i madh i PC-ve ne bote, nje dallim i dyshimte keto dite, shtoi nje tablet-laptop hibrid me sistemin operativ te Google.
 
HP SlateBook x2 qe kushton 479 dollare eshte Androidi i pare per HP-ne. Sipas nje reklame te bere nga ndermarrje, eshte i “fuqizuar me Android, sistemi operativ mobil me i popullarizuarin ne bote… 100 per qind tablet, 100 per qind notebook, 100 per qind Android.”Kjo percjell lajmerimin e nje HP Chromebook dhe tabletit Slate 7 Android te bere ne muajin shkurt.
 
Mos pritni qe HP do te ndalet atje. Android sic duket kete e ka vetem fillim dhe do te vazhdoje te rritet dhe te behet me i rendesishem.
 
Asus, nje tjeter prodhues i madh i PC-ve me Windows, eshte duke u perqendruar me teper ne Android keto dite. Ai e ben Nexus 7 e popullarizuar per Google (gjenerata e dyte e ketij tableti pritet te vije se shpejti), Transformer Padi i tij eshte mirepritur dhe Asus se fundi erdhi me nje FonePad te bazuar ne Intel, me sistemin Android.
 
Dhe Acer, pas shqetesimit te kalimit te ndermarrjes Microsoft ne biznesin e tableteve me Surface, ka qene duke u marre me paraqitjen e pajisjeve te veta me Android, si anetari me i fundit i vet, Iconia A1.
 
Te gjithe prodhuesit e mesiperm te PC-ve do te vazhdojne te prodhojne laptope, hibride dhe tablete me Windows (HP lajmeroi po ashtu Split x2 te bazuar ne Windows 8 kete jave), por perqendrimi i tregut eshte me teper ne favor te Androidit. (PCWorld Albanian)
 
 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0