Airbus Beluga XL, avioni më i madh në qiell - Business Magazine Albania

Airbus Beluga XL, avioni më i madh në qiell


Aeroplani i shumëpritur Airbus Beluga XL, ka nisur më në fund fluturimet e rregullta. Ai realizoi fluturimin e tij të parë operacional më 9 Janar.

Ndërsa avionët e pasagjerëve jumbo si Airbus A380 dhe Boeing 747 janë drejt zhdukjes nga qarkullimi, Beluga XL, i pari mes gjashtë të tjerëve, do të jetë një nga llojet më të mëdha në qiell.

Ju nuk do të keni mundësi të udhëtoni në të, por Beluga do të luajë një rol thelbësor në ndërtimin e shumë aeroplanëve për pasagjerë e për tregti, në të cilët që do të fluturojmë të gjithë gjatë dekadave të ardhshme.

Avioni ‘super-transportues’ është projektuar nga Airbus për të transferuar përbërësit e avionëve të tij midis vendeve të prodhimit në Europë dhe linjave të tij të fundit të montimit në Tuluzë, Francë; Hamburg, Gjermani; dhe Tianjin, Kinë. Beluga XL është pasardhësi i Beluga, ose Airbus A300-600ST, i cili ka funksionuar që nga 1995.

Dizajni i tij ishte përshtatur nga një aeroplan A330, me inxhinierë të Airbus. Avioni ka krijuar një hapësirë më të madhe ngarkesash, falë përmasave dhe formës së saj të veçantë.

Ai është gjashtë metra më e gjatë dhe një metër më e gjerë se origjinali.

Falë formës karakteristike bulboze, ai ka fituar pseudonimin “balena fluturuese”. Kjo për shkak të ngjashmërisë së saj të fortë me gjitarët me ngjyrë të bardhë në Arktik.

CNN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0