Adam Grant: Kjo shprehje e shkurtër tregon inteligjencë të ulët emocionale - Business Magazine Albania

Adam Grant: Kjo shprehje e shkurtër tregon inteligjencë të ulët emocionale

Adam Grant: Kjo shprehje e shkurtër tregon inteligjencë të ulët emocionale

Jeta është plot me emocione të vështira. Kjo është e pashmangshme. Ajo që bën me këto emocione të vështira përcakton nivelin tënd të inteligjencës emocionale. Sipas autorit më të shitur dhe psikologut të njohur Adam Grant, ka një përgjigje që është një shenjë e sigurt se EQ-ja jote është shumë e ulët  dhe mund të kapet me vetëm një frazë prej katër fjalësh. Kur dikush në punë bën diçka egoiste, pa menduar ose manipuluese, është krejtësisht natyrale të ndihesh i zemëruar (kjo mund të jetë edhe produktive nëse kanalizohet siç duhet, tregon kërkimi). Ajo që nuk është e shëndetshme, insiston Grant në një episod të fundit të podcastit të tij ReThinking me psikologen Susan David, është të fajësosh personin tjetër për zemërimin tënd.

“Unë nuk gjykoj emocionet, por gjykoj mënyrën se si njerëzit heqin dorë nga agjencia mbi emocionet e tyre,” i thotë Grant Davidit. “Një shenjë e inteligjencës emocionale është braktisja e frazës ‘Ti më bëre të ndihem.’ Sepse po i jep të tjerëve pushtet mbi emocionet e tua. Askush nuk mund të më bëjë të ndihem asgjë, për të marrë fjalën e keqinterpretuar të Viktor Frankl. Kjo do të thotë nëse përdor rregullisht të njëjtën frazë  “Ti më bëre të ndihem” mund të jesh në një mundësi për të përmirësuar ndjeshëm EQ-në tënde. Nuk është se të tjerët nuk ndikojnë në emocionet tona. Sigurisht që po. As nuk po argumentohet se sjellja e të tjerëve nuk mund të jetë me të vërtetë e tmerrshme dhe e denjë për zemërimin, trishtimin ose zhgënjimin tonë. Grant gjithashtu është i kujdesshëm të theksojë se komenti i tij nuk duhet të shihet si një mënyrë për të lënë aktorët e vërtetë të këqij pa u ndëshkuar. “Nuk po flas për marrëdhënie abuzive këtu. Nëse je duke u manipuluar nga një narcisist manipulues, kjo nuk është ajo që po përshkruajmë,” thekson ai.

Lexo edhe:4 mësime për sukses nga vëllezërit që e bënë pastën me qiqra të njohur!

Por, dy psikologët theksojnë se sa çliruese është të besosh se nuk ka liri veprimi  asnjë zgjedhje të vetëdijshme  midis sjelljes së përditshme problematike të të tjerëve dhe përgjigjes sonë mendore dhe emocionale ndaj saj. “Ka një hapësirë midis stimulit dhe përgjigjes. Ti kontrollon sjelljen tënde, por unë zgjedh reagimet e mia,” insiston Grant. Por, gjithashtu ngre një pyetje të rëndësishme. Nëse “Ti më bëre të ndihem” është një flamur i kuq për inteligjencën emocionale të ulët sepse sugjeron se të tjerët kontrollojnë plotësisht ndjenjat tona, cila është qasja alternative? Si ta krijosh dhe ta përdorësh atë “hapësirë midis stimulit dhe përgjigjes” për të cilën flet Grant? Grant dhe David ndajnë disa ide në podcast. David, për shembull, sugjeron një ndryshim të hollë por të rëndësishëm në mënyrën se si mendon për emocionet e tua: “Nëse mendojmë për gjuhën që përdorim, kur themi, ‘Unë jam,’ unë jam i trishtuar. Unë jam i zemëruar. Unë po nënçmohem … Po tregon një bashkim të plotë gjuhësor midis vetes dhe emocionit tënd.” Këtu, nuk ka hapësirë midis stimulit dhe përgjigjes në të cilën mund të bësh një zgjedhje tjetër. Në vend të “Unë jam i trishtuar,” sugjeron David, thuaj vetes “Po vërej se po ndihem i trishtuar.” Kërkimet tregojnë se emocionet janë histori që i tregojmë vetes për të shpjeguar ndjesitë fizike dhe mendore. Kur përdor gjuhën për të të kujtuar vetes se ato janë të ndërtuara në këtë mënyrë, i jep vetes hapësirë për të treguar histori të ndryshme, më të mira. Kjo është një qasje interesante , por ekzsiton një metodë më praktike që përkthen teorinë akademike në praktikë të thjeshtë, të përditshme. Quhet metoda Wiser dhe mbështetet nga dekada kërkimesh. Wiser do të thotë vëzhgo, interpreto, zgjidh, angazhohu, reflekto. Në vend që të ndihesh i rrëmbyer nga emocionet e tua, i vëzhgon dhe i analizon ato para se të zgjedhësh si do të etiketosh ndjenjat e tua dhe si do të reagosh në praktikë.

inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0