A mundet Inteligjenca Artificiale të parashikojë moshën tuaj të vërtetë dhe sa kohë do të jetoni ? - Business Magazine Albania

A mundet Inteligjenca Artificiale të parashikojë moshën tuaj të vërtetë dhe sa kohë do të jetoni ?

A mundet Inteligjenca Artificiale të parashikojë moshën tuaj të vërtetë dhe sa kohë do të jetoni duke përdorur vetëm një radiografi të kafazit të kraharorit?

Një studim i ri tregoi se Inteligjenca Artificiale (AI) mund të vlerësojë moshën e një individi të shëndetshëm nga një radiografi të kafazit të kraharorit.

Shkencëtarët kanë zhvilluar një model të Inteligjencës Artificiale që mund të lexojë një rëntgen të kafazit të kraharorit për të përcaktuar moshën biologjike të një personi.

Siç thuhet më tej, në një studim të ri të botuar në revistën “The Lancet Healthy Longevity”, studiuesit nga Universiteti Metropolitan Osaka në Japoni zbuluan se sa më e lartë të ishte mosha e vlerësuar nga AI krahasuar me moshën aktuale të një personi, aq më shumë gjasa që individët të kishin një sëmundje kronike.

Lexo edhe: Kompanitë e mëdha përdorin reklama të krijuara nga AI, sepse janë të lira

“Rezultatet tona sugjerojnë se mosha e dukshme e bazuar në radiografinë e kafazit të kraharorit mund të pasqyrojë me saktësi kushtet shëndetësore përtej ‘moshës kronologjike’”, ka thënë autori i studimit Yasuhito Mitsuyama në një deklaratë.

“Ne synojmë ta zhvillojmë më tej këtë hulumtim dhe ta zbatojmë atë për të vlerësuar ashpërsinë e sëmundjeve kronike, për të parashikuar jetëgjatësinë dhe për të parashikuar komplikimet e mundshme kirurgjikale”.

Për të krijuar një model të AI që mund të lexojë radiografi të tillë, studiuesit përdorën më shumë se 67,000 radiografi të marra midis 2008 dhe 2011 nga individë të shëndetshëm nëpër institucione të shumta.

Për individët e shëndetshëm, kishte një lidhje të fortë midis moshës së vlerësuar nga AI dhe ‘moshës kronologjike’ të personit.

Studiuesit gjithashtu testuan më shumë se 34,000 radiografi të kafazit të kraharorit nga pacientë me sëmundje të njohura.

Ata përcaktuan se modeli i vlerësuar nga AI jepte një moshë më të lartë në krahasim me moshën aktuale të personit për disa sëmundje kronike si hipertensioni, sëmundja kronike obstruktive pulmonare (COPD), sëmundja e mëlçisë, sëmundja e mushkërive dhe dështimi kronik i veshkave.

euronews.next

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0