A mundet FinTech të revolucionojë kufizimet aktuale të mjeteve të investimeve ESG? - Business Magazine Albania

A mundet FinTech të revolucionojë kufizimet aktuale të mjeteve të investimeve ESG?

A mundet FinTech të revolucionojë kufizimet aktuale të mjeteve të investimeve ESG?

Me teknologjinë financiare që riformulon pothuajse çdo aspekt të praktikave të investimit, pyetja përkatëse në mjedisin investues ESG (Mjedisor, Social dhe Qeverisje) tani është: A mundet FinTech  të revolucionarizojë kufizimet aktuale të mjeteve investuese ESG? Kjo pyetje është  e rëndësishme duke pasur parasysh shfaqjen e kohëve të fundit të startup-eve si ConsciESG me bazë në Delaware, të cilat po i shtyjnë kufijtë e praktikave të investimeve ESG.

E themeluar nga Adeliada Mehmetaj dhe Briseida Gjoza, ConsciESG është një firmë pioniere FinTech e orientuar drejt adresimit të kufizimeve ekzistuese në përdorimin e mjeteve ESG për qëllime investimi. I krijuar posaçërisht për të ndihmuar menaxherët e pasurisë,  SaaS ofron metrika të paçmueshme të progresit të ndikimit ESG dhe një mjet inovativ për optimizimin e portofolios.

Pikat kryesore:

  • ConsciESG  ofron mjete inovative ESG që adresojnë kufizimet aktuale.
  • SaaS i kompanisë ofron matjet e progresit të ndikimit ESG dhe një mjet për optimizimin e portofolit.
  • ConsciESG pozicionon menaxherët e pasurisë për të maksimizuar ndikimin dhe performancën financiare të portofoleve të tyre.
  • E ardhmja e investimit të ESG mund të qëndrojë në duart e kompanive FinTech si ConsciESG.

Ajo që e dallon ConsciESG në tregun e mbushur me aktorë të FinTech është pozicioni i veçantë që ajo zë – ndërsektorialiteti i ESG dhe FinTech. Themelueset kanë identifikuar një boshllëk në treg, me menaxherët e pasurisë që shpesh e kanë të vështirë të balancojnë dy qëllimet polare të ndikimit dhe performancës së portofolit. Për të adresuar këtë, ConsciESG ka zhvilluar një mjet që u mundëson përdoruesve jo vetëm të gjurmojnë, por edhe të optimizojnë ndikimet e ESG krahas kthimeve financiare.

Lexo edhe: “Gara” e fintech, Banka e Shqipërisë licencon edhe BKT Pay

Për më tepër, fokusi i kompanisë në zgjidhjen e problemeve të jetës reale për menaxherët e pasurisë, i shoqëruar me theksin si në përgjegjësinë sociale ashtu edhe në përfitimin, e bën ConsciESG unike. Përtej thjesht ofrimit të një shërbimi, qasja transformuese e kompanisë, e drejtuar nga ndikimi, po revolucionarizon strukturat tradicionale të menaxhimit të pasurisë dhe investimit ESG.

Me rritjen e interesit për investimin ESG, e ardhmja i përket kompanive si ConsciESG që lehtësojnë vendimmarrjen efektive për investimin për investitorin e ndërgjegjshëm. ConsciESG, në pararojë të këtij transformimi, është gati të ripërcaktojë aftësitë e mjetit investues ESG përmes zgjidhjeve të tij inovative.

Në këtë peizazh financiar, ku përgjegjësia sociale po bëhet gjithnjë e më shumë një temë qendrore, e ardhmja e ConsciESG duket premtuese. Me një model të fortë biznesi dhe një qasje praktike për zgjidhjen e kufizimeve të mjeteve ESG, firma po e drejton industrinë e investimit ESG në një drejtim të ri.

finmag

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0