A keni ndonjë ide biznesi?


Zyra e BE-së dhe Shtëpia e Evropës në Kosovë ju ftojnë që të jeni pjesë e garës për ide biznesi dhe të keni rast të merrni financim për idenë tuaj afariste .

Lexo: 50 Ide biznesi për të rinjtë në vendet në zhvillim

Për të marrë pjesë në garë shkarkojeni aplikacionin nga www.europehouse-kosovo.com. 

Shkruani një përshkrim të shkurtër të idesë së biznesit dhe një plan të shkurtër biznesi.

Dorëzoni aplikacionin tuaj në [email protected]

Afati i fundit për dorëzim të aplikacioneve është data 7 qershor 2019!

Juria profesionale do të përzgjedhë tri idetë më atraktive dhe Shtëpia e Evropës do të organizojë një prezantim publik të tre propozimeve para investitorëve të mundshëm.

Shpërblimi: 3 Propozimeve më të mira do t’u ofrohet të gjejnë një investitor dhe ta fitojnë një pako mbështetëse prej 20,000 dollarë nga ICK dhe Gjirafa.

Gara është pjesë e fushatës për Zhvillim Ekonomik “Të flasim për ekonominë”, të mbështetur nga BE në Kosovë dhe të zbatuar nga Shtëpia e Evropës.

Gara është e hapur deri më 7 qershor.

Lokacioni: Shtëpia e Evropës

Prishtinë-Kosovë.

 

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale