A ka mbaruar pandemia?  - Business Magazine Albania

A ka mbaruar pandemia? 

pandemia

Me rënien e rasteve të reja me Covid dhe zbutjes së kufizimeve, shumë kanë pyetur veten: Kur do të shpallet se ka mbaruar pandemia? Epo, sipas Dr. Anthony Fauci, këshilltarit kryesor mjekësor të SHBA dhe drejtorit të Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, zyrtarisht ka mbaruar. 

“Ne jemi sigurisht, pikërisht tani, në këtë vend, jashtë fazës së pandemisë,” tha Fauci në PBS NewsHour. “Përkatësisht, ne nuk kemi 900,000 infeksione të reja në ditë dhe dhjetëra e mijëra shtrime në spital dhe mijëra vdekje. Ne jemi në një nivel të ulët tani.” 

Rastet në SHBA kanë rënë në mënyrë dramatike gjatë dy muajve të fundit. Që nga 25 Prilli, mesatarja lëvizëse shtatë ditore e SHBA është afërsisht 47,000 raste në ditë, nga pothuajse 900,000 raste në ditë gjatë pikut të Omicron në janar, sipas të dhënave nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC). 

Për bizneset, kjo do të thotë se ne kemi hyrë në një fazë aventure të pandemisë. “Gjithnjë e më shumë, lehtësimi i kërkesave, kufizimeve të shëndetit publik, ka vendosur përgjegjësinë mbi individin dhe punëdhënësin,” i tha Wired Saskia Popescu, një epidemiologe e sëmundjeve infektive dhe një asistente profesore në Universitetin George Mason. Kompanitë janë të lira të mirëpresin punonjësit përsëri në zyrë pa maska, ose të marrin një qasje prit-dhe-shih dhe me një model hibrid ose plotësisht remote. Ata mund të zgjedhin të vendosin maskat në zyrë, ose jo, distancën sociale ose jo, për sa kohë që janë në përputhje me ligjet dhe rregulloret lokale, të cilat kryesisht janë hequr. 

Lexoni: Ja si ka ndikuar pandemia tek punonjësit, sipas këtij studimi të ri

Megjithëse është thelbësore të theksohet se kur Fauci thotë se pandemia ka mbaruar, ai nuk do të thotë që Covid-19 është zhdukur. SARS-CoV-2 është në thelb një virus endemik, që do të thotë se transmetimi i vazhdueshëm do ta mbajë atë të pranishëm në popullatën tonë për shumë kohë, por, siç vëren Fauci, ndikimi i tij do të mbetet mjaft i menaxhueshëm dhe i integruar në shoqëri për sa kohë që njerëzit vaksinohen. Është gjithashtu e mundshme që virusi të shfaqet në pikat e nxehta me normat e transmetimit lokal që luhaten me kalimin e kohës. Transmetimi thelbësor përkufizohet si 50 deri në 100 raste për 100,000, ose një normë pozitive midis 8 dhe 10 përqind. Transmetimi i lartë përkufizohet si 100 ose më shumë raste për 100,000 njerëz ose një shkallë pozitive prej 10 përqind ose më e lartë. 

Gjithashtu mbani mend se ndërsa më shumë njerëz kalojnë testet e Covid në shtëpi, në krahasim me shkuarjen te një mjek ose në faqen zyrtare të testimit, të dhënat e disponueshme mund të mos jenë aq të sakta. Një studim i publikuar në prill nga CDC zbuloi se përdorimi i testeve në shtëpi ishte trefishuar që nga fillimi i valës Omicron. Ndërsa këto teste sigurisht ndihmojnë në uljen e niveleve të transmetimit pasi individët janë në gjendje të marrin rezultate dhe trajtim më shpejt, testet nuk janë të dokumentuara dhe të grumbulluara me të dhëna të tjera. Kjo do të thotë që numërimi i përgjithshëm i rasteve mund të jetë i kufizuar. Prandaj, mund të jetë më e dobishme të shikoni shkallët e transmetimit lokal dhe numrin e shtrimeve në spital në zonën tuaj kur merrni vendime. 

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0