A do të jetë i bërë me super dru smartphone i së ardhmes?


Smartphone-ët sot janë super të hollë. Më shumë nga ajo që mendonim kohë më parë. Ata janë të ndërtuar me plastikë, xham, ose alumin, dhe këto nuk janë gjithmonë shumë të përshtatshme.

Industria, është gjithmonë në kërkim të materialeve të reja. Gjithë këto kohë, kemi parë avancime të ndryshme. Nga plastika në alumin, në alumin të përforëcuar, çelik, qeramikë por edhe titan.

Nga njëra anë, panelet metalike janë më rezistente. Por, ato pengojnë wireless charging, dhe prishin sinjalin e antenës.

Qeramika gjithashtu është një material goxha i mirë. Ai është gjithashtu shumë rezistent ndaj gërvishtjeve. Por, ai është material shumë delikat.

Një nga produktet më unik, është druri. Në vitin 2014, Motorola prezantoi Moto X me një opsion për kapakun e pasëm prej druri. Alternativë kjo, kundrejt lëkurës ose plastikës.

Por, super druri, është pak më shumë se thjesht dru. Ky produkt arrihet nëpërmjet një procesi, i lindur nga University of Mariland. Shkencëtarët, pretendojnë se super druri, është një material më i fortë edhe se titani.

Kështu, super druri është më solid dhe më i fortë se sa druri normal.

Rezultati, është një material rreth 12 herë më i fortë se sa druri i zakonshëm.

E gjithë kjo, është tepër intriguese për prodhuesit, të cilët tashmë mund të kenë një material goxha më të lirë, dhe me një pamje tepër klasike dhe njëkohësisht mondane. Kështu druri, mund të zërë vendin e qeramikës, plastikës apo aluminit e titanit. E gjithë kjo, përsa i përket pjesës së pasme të smartphone.

Burimi: Android Authority

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale