A do të arrijë Bitcoin kulmin e vet këtë vit? - Business Magazine Albania

A do të arrijë Bitcoin kulmin e vet këtë vit?

Bitcoin

Viti i kaluar ishte tepër i paqëndrueshëm për shumicën e kriptomonedhave kryesore. Shumë monedha kryesore, duke përfshirë Bitcoin arritën nivelet më të larta të të gjitha kohërave, por gjithashtu panë rënie të konsiderueshme. Fatkeqësisht, viti 2022 ka qenë një vit që ka pasur më shumë rënie sesa rritje për investitorët e kriptomonedha.

A mundet Bitcoin të kalojë pragun e 69,000 dollarëve dhe të rritet drejt niveleve më të larta të të gjitha kohërave këtë vit? Apo tregu i mbartur për aksionet e rrezikut është shumë i fortë?

Ka ende entuziazëm nga ekspertët për Bitcoin

Bitcoin ka qenë në një rrugë plot gunga kohët e fundit. Megjithatë, gjatë muajit të kaluar, kriptomonedha kryesore ka parë shenja jete, duke u rritur mbi nivelin e 45,000 dollarëve dy javë më parë. Tani përsëri nën 40,000 dollarë, disa investitorë të kohëve të fundit mund të shqetësohen me veprimin e çmimit të Bitcoin.

Mjaft e drejtë.

Sidoqoftë, ekspertë të ndryshëm të kriptos që kanë një pikëpamje për Bitcoin duket se mbeten mbështetës të fortë për të. Një numër kokash të profilit të lartë që flasin për këtë temë, nga Cathie Wood e deri te analistë të tjerë të profilit të lartë, kanë komentuar mbi objektivat e çmimeve mbi 100,000 dollarë deri në 1 milion dollarë deri në vitin 2030.

Lexo edhe: Analizë/ Bitcoin del nga trendi negativ. Monedha jep shenjat e para drejt “rimëkëmbjes”

Këto janë disa qëndrime të forta.

Pjesa më e madhe e këtij entuziazmi vjen nga ideja se Bitcoin mund të zhvendosë disa nga flukset e kapitalit institucional, që zakonisht shkojnë në ar ose asete të tjera të sigurta. Ndërsa inflacioni rritet, pritshmëritë janë që bastet për “strehë të sigurt” mund të vazhdojnë të rriten. Pyetja që shumëkush kanë tani është nëse Bitcoin i përshtatet përshkrimit të një aseti të sigurt apo jo.

Faktorë të tjerë që investitorët duhet të kenë parasysh

Përveç krahasimit të Bitcoin me arin, ka disa faktorë të tjerë që investitorët duhet të kenë parasysh me këtë kriptomonedhë. Ekziston një argument i mungesës që shpesh bëhet për shkak të mënyrës se si është strukturuar prodhimi i Bitcoin. Dihet se janë vetëm 21 milionë Bitcoin në botë. Prandaj, ngjashëm me arin ose asetet e tjera fizike me furnizim të kufizuar, rritja e kostove të minierave kontribuon në vlerën bazë të këtyre argumenteve.

Fundi

A duhet që investitorët të presin një rritje tjetër në nivelet më të larta të të gjitha kohërave këtë vit?

Ekziston një pasiguri e konsiderueshme në treg, me të cilën Bitcoin duket se është lidhur kohët e fundit. Kjo nuk është një gjë e mirë.

Megjithatë, në terma afatgjatë, Bitcoin ka dëshmuar të jetë një investim i fortë nga pikëpamja e kthimit. Ndoshta ata që vënë baste të forta mbi Bitcoin do të vazhdojnë të shpërblehen.

TheMotleyFool

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0