A do ta fitojë El Salvadori “bixhozin” me Bitcoin? - Business Magazine Albania

A do ta fitojë El Salvadori “bixhozin” me Bitcoin?

Kriptovalutat kanë vazhduar të bien këtë javë, me miliarda të fshira nga vlera e aseteve si Bitcoin. Përplasja po prek investitorët në mbarë botën, përfshirë qeverinë e El Salvadorit. Vendi i Amerikës Qendrore ka derdhur miliona dollarë në Bitcoin dhe e ka bërë atë mjet ligjor nëntë muaj më parë, duke inkurajuar njerëzit ta përdorin për transaksione të përditshme.

Nga suveniret dhe tacos tek benzina dhe madje edhe shtëpitë – mund të blini pothuajse çdo gjë në El Salvador me Bitcoin. Blerja me kriptomonedhë nga shitësit në rrugë dhe zinxhirët kryesorë është një përvojë e jashtëzakonshme.

Tregon se sa larg ka arritur Bitcoin që kur u ëndërrua në forumet e internetit në vitin 2008.

Vendimi i presidentit Nayib Bukele për ta bërë kriptomonedhën kurs ligjor do të thotë se teorikisht ajo tani duhet të pranohet nga të gjitha bizneset, së bashku me monedhën tjetër të El Salvadorit, dollarin amerikan.

Por përplasja e fundit e kriptomonedhës ka shkaktuar më shumë pyetje në lidhje me politikën, veçanërisht përdorimin e fondeve publike prej afro 100 milionë dollarësh për të blerë Bitcoin – çdo blerje festohet nga presidenti me një postim në Twitter.

2300 Bitcoin të vendit tani vlejnë sa gjysma e asaj që pagoi qeveria për to, por Ministri i Financave i ka hedhur poshtë kritikat, duke thënë se ka “rrezik fiskal jashtëzakonisht minimal”.

“Plazhi Bitcoin”

Vendi ku filloi lëvizja e Bitcoin në El Salvador është El Zonte, një qytet i vogël surfing dhe peshkimi në bregun jugor. Këtu, në vitin 2019, një donator anonim i dha një grupi fansash të kriptomonedhave të parën nga shumë donacione të mëdha të Bitcoin.

Lexo edhe: Pas El Salvadorit, një vend aziatik po synon ta bëjë Bitcoin monedhë ligjore

Askush nuk e pranon se e di se kush është ai ose ajo, por marrëveshja ishte që qyteti të mund të mbante monedhat digjitale me kusht që ato të mos konvertoheshin në dollarë.

Ideja ishte të krijohej ekonomia e parë rrethore e Bitcoin në botë, ku njerëzit mund të paguhen në Bitcoin – një sistem peer-to-peer cash interneti – dhe të jetojnë me të.

Është një ide radikale. Në pjesën tjetër të botës Bitcoin mund të përdoret për blerje online, por përveç një numri të vogël kafenesh të modës ose projekteve të njëpasnjëshme, nuk ka qenë e mundur të përdoret në rrugët kryesore.

El Zonte deri më tani ka marrë rreth 350,000 dollarë nga bamirësi i saj anonim, një shumë e konsiderueshme për këtë qytet të shkretë por të bukur, tashmë i njohur edhe si Bitcoin Beach.

Katerina Contreras ishte një nga përfitueset e para.

Dy vjet më parë, gjatë pandemisë, asaj iu ofrua një kurs shpëtimtari dhe dukej si një marrëveshje e mirë. Organizatorët paguan transportin dhe ushqimin e kursantëve në Bitcoin.

“Më pas për gjashtë muaj ne punuam si roje plazhi dhe u paguam në Bitcoin”, thotë ajo.

Disa biznese në qytet thonë se kanë parë një rritje prej 30% në tregti pasi turistët e Bitcoin, të nxitur nga kanalet kripto YouTuber, tërhiqen nga risia e shpenzimit të monedhave të tyre dixhitale për pushime.

Sidoqoftë, adoptimi i Bitcoin mbetet i paqartë.

Udhëtimet e mia më çuan në përfundimin se sa më shumë të lëvizni nga Bitcoin Beach, aq më pak ka gjasa që të jeni në gjendje të blini gjëra në monedhën dixhitale.

Në Bitcoin Beach pak më shumë se gjysma e bizneseve që hasa pranuan Bitcoin, por me makinë në veri 80 minuta deri në kryeqytet, San Salvador, dhe është më shumë si një e katërta.

Portofoli i subvencionuar

Qeveria thotë se nuk ka plane t’i detyrojë bizneset të pranojnë Bitcoin, edhe pse duhet sipas ligjit të vendit për Bitcoin. Deri më tani ajo është kufizuar në ofrimin e stimujve.

Paraja është ende shumë e madhe këtu, me më shumë se gjysma e salvadorianëve që nuk zotërojnë një llogari bankare, por Presidenti Bukele ka derdhur 200 milionë dollarë para publike në një aplikacion të subvencionuar të portofolit Bitcoin, të quajtur Chivo.

Lexo edhe: Përgjysmohet çmimi i Bitcoin, presidenti i El Salvadorit vazhdon të blejë

Kushdo që shkarkon aplikacionin merr 30 dollarë në Bitcoin për t’u regjistruar, gjë që mund të shpjegojë pse ai është shkarkuar katër milionë herë, në një vend me 6.5 milionë banorë.

Por shumë njerëz e përdorin aplikacionin për transaksione në dollarë, jo në Bitcoin. Përdoret shpesh në këtë mënyrë, për shembull, nga njerëz që punojnë jashtë vendit dhe dërgojnë para në shtëpi te familjet e tyre, pasi nuk ka komisione ose tarifa transferimi.

Dhe ka shenja që pas rritjes fillestare të interesit, njerëzit po përdorin më pak Chivo.

Një tjetër nxitje për ta përdorur atë erdhi në ekzistencë në fund të shkurtit, me hapjen e spitalit më të avancuar të kafshëve në vend.

Paratë publike

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) i ka kërkuar El Salvadorit të anulojë vendimin për ta bërë Bitcoin monedhë ligjore duke argumentuar se është shumë i paqëndrueshëm për këtë qëllim dhe ekonomistët vendas si Tatiana Marroquin janë gjithnjë e më të shqetësuar.

Ajo thotë se qeveria nuk ka para të mjaftueshme për të ndihmuar njerëzit e cenueshëm, kështu që nuk duhet të rrezikojë duke derdhur fondet publike në kriptovaluta.

Ajo thotë gjithashtu se ka mungesë transparence.

“Ne nuk e dimë saktësisht se kur dhe me çfarë parash kanë blerë bitcoin.”

Ministrja e Turizmit Morena Valdez, megjithatë, këmbëngul se salvadorianët kanë besim te presidenti Bukele, pavarësisht rënies së vlerës së Bitcoin.

“Ne e dimë se secili nga vendimet e presidentit merret në momentin e duhur. Njerëzit kanë shumë besim në vendimet e tij dhe në mënyrën se si po shkon ekonomia e vendit,” thotë ajo.

Vende të tjera mendohej se po mendonin të ndiqnin lëvizjen e El Salvadorit, përpara se të fillonte përplasja e fundit në maj, megjithëse Republika e Afrikës Qendrore është e vetmja që e ka bërë këtë. Presidenti i vendit, Faustin-Archange Touadéra, njoftoi hapin në Tëitter, duke e përshkruar Bitcoin si “para universale”.

El Salvador tani dëshiron të shkojë më tej.

Presidenti Bukele ka njoftuar planet për një qytet të ri – Bitcoin City – që do të ndërtohet në këmbët e një vullkani që do të sigurojë energji gjeotermale dhe do të fuqizojë një minierë gjigante Bitcoin.

Ai shpreson të mbledhë paratë duke shitur 1 miliard dollarë obligacione Volcano, megjithëse këto ishin menduar të dilnin në shitje në mars dhe nuk janë shfaqur ende.

Zyrtarët thonë se janë të sigurt se do të jenë në gjendje të mbledhin fondet – dhe të paguajnë një faturë të borxhit të jashtëm prej 800 milionë dollarësh.

Por rrëzimi i kriptomonedhës po grumbullon presion mbi këtë qeveri pasi ajo vazhdon të bëjë baste të mëdha në Bitcoin./ BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0