900 milionë dollarë për rindërtimin e banesave të dëmtuara nga tërmeti

900 milionë dollarë për rindërtimin e banesave të dëmtuara nga tërmeti

banesa të dëmtuara

Qeveria ka rritur në 340 milionë dollarë fondin e rindërtimit nga buxheti i saj për këtë vit, ndërsa vitin e ardhshëm do të shtojë edhe 250 milionë dollarë të tjera për të përfunduar ndërtimin e të gjitha banesave dhe infrastrukturës së dëmtuar nga tërmeti i 26 Nëntorit.

Gjatë një raportimi në kuvend, ministri i Shtetit për Rindërtimin, Arben Ahmetaj, tha se bashkë me donacionet e huaja, për këtë vit dhe vitin e ardhshëm buxheti do të akordojë rreth 900 milionë dollarë për rindërtimin.

Mbi 1 mijë familje, që kanë mbetur jashtë do të hyjnë në shtëpitë e tyre brenda këtij viti, premtoi Ahmetaj, ndërsa tha se do të ndërtohen në total 140 shkolla, 40 prej të cilave do të përfundojnë brenda nëntorit të këtij viti.

Lexoni: Dy kërkesa dhe një përgjigje

Nga 4 programe rindërtimi kanë nisur të zbatohen 3 programe, ndërsa pritet të nisë ndërtimi i 500 banesave në Laç, që janë donacion i qeverisë turke dhe i atyre në Spitallë të Durrësit, të cilat dhurohen nga Emiratet e Bashkuara Arabe.

Ditën e premte, bashkia e Durrësit do të nisë shpërndarjen e granteve për banesat e dëmtuara që janë të banueshme, ndërsa fondi për dhënien e bonusit të qirasë ka arritur në 29 milionë dollarë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0