6 mënyra për t'i bërë takimet më gjithëpërfshirëse për introvertët - Business Magazine Albania

6 mënyra për t’i bërë takimet më gjithëpërfshirëse për introvertët

introvertët

Siguria psikologjike është themeli i marrëdhënieve autentike të ekipit – dhe çelësi për rritjen e produktivitetit.

Meqenëse shumë kompani përballen me rikthimin e ekipeve të tyre në zyrë dhe të tjerat zgjedhin të provojnë një model hibrid, mund të jeni të sigurtë se introvertët mes tyre nuk janë të emocionuar. Meqenëse introversioni dhe ekstroversioni ekzistojnë në një spektër, shumë prej nesh i kanë të dyja prirjet. Ata prej nesh që identifikohen si kryesisht introvertë, vlerësohet se përbëjnë diku midis 33% deri në 50% të popullsisë, që do të thotë se ka të ngjarë që disa nga këta njerëz në ekipin tuaj të ndiejnë një sasi të madhe ankthi vetëm duke menduar për takimin e ardhshëm.

Lexoni: Si të bëni shitje nëse jeni person introvert?

Takimet ofrojnë një shans për ekipet që të bashkohen dhe të diskutojnë idetë, të bashkëpunojnë, të planifikojnë përpara dhe të flasin me njëri-tjetrin. Por mund të jetë e vështirë të sigurohet që zërat e introvertëve të dëgjohen. Nëse po organizoni një takim me një ekip të përbërë kryesisht nga introvertë, mund ta dini se marrja e kontributeve në një format të rregullt takimi mund të jetë e vështirë.

Kjo është arsyeja pse është thelbësore të ndërtohet një kulturë gjithëpërfshirëse e takimit që merr parasysh nevojat e individëve introvertë dhe ekstrovertë. Organizimi i takimeve gjithëpërfshirëse ju ndihmon të:

  • Krijoni një vend pune ku secili mund të shtojë vlerën si vetja e tij autentike.
  • Jeni të hapur për mendime të ndryshme dhe mënyra të reja të të menduarit.
  • Sigurohuni që të gjithë të përfshihen dhe të kenë mundësi të barabarta për të marrë pjesë.

Të gjitha ekipet duhet t’i bëjnë njerëzit të ndihen mirë për të kontribuar në takime. Është siguri psikologjike.

Ka shumë gjëra që mund të bëni për të ndërtuar sigurinë psikologjike dhe është themeli i marrëdhënieve autentike në ekip.

Përdorimi strategjik i takimeve një-me-një

Meqenëse introvertët priren të preferojnë ndërveprime në grupe më të vogla, si lehtësues ju mund të përdorni takimet tuaja një-me-një për të pasur biseda më të thella. Nëse dikush ka përmendur diçka interesante që do të ishte e dobishme për grupin, kërkoni leje për ta ngritur atë gjatë takimit. Kjo u jep introvertëve vërtetimin e ideve të tyre dhe i ndihmon ata të kontribuojnë në takime. Madje, hulumtimet tregojnë se anëtarët e ekipit që kanë takime të rregullta kokë më kokë janë tri herë më të angazhuar.

Pyesni grupin paraprakisht

Keni një vendim për të marrë në takimin tuaj të ardhshëm? Dërgoni një sondazh paraprakisht. Introvertët zakonisht ndihen më të sigurt duke kontribuar kur kanë kohë të mendojnë për një temë përpara se të flasin për të. Sondazhi para kohe do të ndihmojë gjithashtu në fillimin e bisedës pasi mund të pyesni përse një person zgjodhi një opsion të caktuar. Konsideroni t’i mbani anonime rezultatet e sondazhit derisa të gjithë të kenë votuar. Kjo mund të ndihmojë në përmirësimin e sigurisë së përgjithshme psikologjike.

Ndajini në grupe të vogla

Kontributi në një grup të madh mund të jetë frikësues. Disa introvertë mund të kenë frikë të thonë gjënë e gabuar ose se biseda do të ecë shumë shpejt përpara se ata të arrijnë të kuptojnë pikën e tyre. Kështu, ndarja në grupe të vogla për të punuar mbi një problem, ide ose dokumentim të një plani mund t’i ndihmojë njerëzit introvertë të angazhohen më shumë dhe të japin kontribute me cilësi më të mirë. Çiftimi i një personi introvert me një person më ekstrovert i lejon personit më ekstrovert të raportojë gjetjet në grup.

Inkurajoni dhe vlerësoni inputin asinkron

Ndonjëherë kur një grup është i thellë në një diskutim dhe një introvert ka diçka për të kontribuar, mund të jetë e vështirë për të marrë fjalën. Inkurajoni ekipin tuaj të diskutojë idetë në mënyrë asinkrone përpara një takimi, në mënyrë që introvertët të kenë kohë të përpunojnë idetë e tyre dhe të vijnë në takim të përgatitur. Si lehtësues, sigurohuni t’i trajtoni ato kontribute të shkruara me të njëjtën vëmendje si dikush që flet.

Mblidhni komente

Kryeni një retrospektivë online në takimet tuaja për të parë më pas se çfarë ju pëlqeu, çfarë mësuat, çfarë ju mungonte dhe dëshironit ose çfarë duhet të filloni, ndaloni dhe vazhdoni. Marrja e rregullt e feedback-ut të takimeve tuaja do t’ju japë një mënyrë të qartë për të përpunuar çdo tension në rrezik për t’u trajtuar. Kjo mund t’ju ndihmojë të krijoni një kulturë takimi më të mirë dhe më gjithëpërfshirëse.

Lexoni: Si të bëni network kur jeni një person introvert?

‘Dëgjuar, parë, respektuar’

Nëse jeni serioz për t’i bërë takimet tuaja më gjithëpërfshirëse, provoni të përdorni aktivitetin “Dëgjuar, parë, respektuar” nga Liberating Structures për ta bërë të gjithë grupin të reflektojë më thellë mbi takimet. Kjo i jep secilit pjesëmarrës mundësinë për të treguar një histori të shkurtër për një moment në takim kur ata u ndjenë të dëgjuar, parë ose të respektuar. Kjo njohuri ndihmon çdo shok skuadre të kuptojë më mirë se si kolegët e tyre pëlqejnë të trajtohen dhe mund të krijojë terrenin për takimet e ardhshme gjithëpërfshirëse.

Krijimi i një kulture takimesh që i përshtatet të gjithëve në ekipin tuaj nuk është detyrë e lehtë. Në fund të fundit, njerëzit janë kompleks dhe është e vështirë të kënaqësh plotësisht të gjithë. Por organizimi i takimeve tuaja për të qenë gjithëpërfshirës është i mundur dhe ka të bëjë me gjetjen e një përzierje teknikash që ju ndihmojnë të përdorni më së miri inteligjencën kolektive të ekipit tuaj.

/FC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0