5G, rreziqet dhe mundësitë për sigurinë informatike - Business Magazine Albania

5G, rreziqet dhe mundësitë për sigurinë informatike

Shumica e vendeve në botë po punojnë për të lehtësuar përhapjen globale të 5G që në gjashtë muajt e parë të vitit 2021. Ekspertët e industrisë pajtohen me faktin që teknologjia do të ofrojë potencial të pakufizuar për të përmirësuar jetën e njeriut, nga zhvillimi i lidhjes më të besueshme dhe më të shpejtë deri tek lufta ndaj krimit digjital. Dhe pikërisht, nga ky këndvështrim është interesante të vlerësohet se si 5G do të lejojë ekipet e specializuara në një shkallë të gjerë për të parandaluar, kundërshtuar dhe shmangur shumë prej kërcënimeve që sot ndikojnë si në përdoruesin privat ashtu edhe në shumë kompani.

Një fakt i pamohueshëm në ndërtimin e rrjeteve 5G është roli qendror i luajtur nga inteligjenca artificiale (AI) dhe algoritmet e të mësuarit makinerik. Arsyeja është se të njëjtat risi që konsumatorët do të jenë në gjendje të shfrytëzojnë sipas standardit të ri mund të përdoren nga kriminelët në internet për të kryer aktivitetet e tyre. Për shembull, skenari i drejtimit autonom, suksesi i të cilit varet shumë nga 5G, sjell me vete shumë dyshime në lidhje me nevojën për të mbrojtur sasinë e madhe të informacionit që hyn dhe del që një automjet i tillë do të sjellë.

LEXO: Shqipëria i bashkohet nismës së SHBA-ve për rrjete të sigurta 5G

Përdorimi i AI, në fushën e sigurisë kibernetike, nuk është i ri, por është me 5G që operacionet e parandalimit mund t’u japin një avantazh thelbësor ekipeve të sigurisë që mbrojnë përdoruesit. Nga pikëpamja e sigurisë, shumica e sulmeve të kryera në rrjetet 5G do të kenë të bëjnë me softuerin e përdorur për procese të rëndësishme. Prandaj, gjithnjë e më shumë do të kemi nevojë për kundërmasa të bazuara në zgjidhje inteligjente. Avantazhi, në këtë kuptim, është se programet proaktive të AI-së dinë si të vetë-mësojnë në bazë të kontekstit të referencës dhe të përditësohen vetë sipas nevojës, për t’u përshtatur në mënyrë efektive në një mjedis të caktuar. Sipas analistëve, tregu i sigurisë 5G do të rritet në 4,02 miliardë dollarë deri në vitin 2023.

ANSA

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0