5 mega-trende që do të formojnë 10 vitet e ardhshme - Business Magazine Albania

5 mega-trende që do të formojnë 10 vitet e ardhshme

Në strategjinë e biznesit, nuk përpiqemi të parashikojmë të ardhmen përmes një topi kristali. Por, ne mund të parashikojmë të ardhmen duke studiuar të kaluarën.

Në librin e tij, Principles for Dealing with The Changing World Order, Ray Dalio thekson se ciklet afatgjata të borxhit/kapitalit zgjasin 50-100 vjet. Ai thotë se “shumë para dhe kredi 90 vjet më parë i shtynë çmimet e aseteve financiare, gjë që zgjeroi hendekun e pasurisë dhe çoi në një epokë populizmi dhe konflikti. Tani po shohim të njëjtat forca të veprojnë në epokën pas 2008-ës”.

Dekada e ardhshme pritet të karakterizohet nga borxhi i lartë publik, teknologjitë transformuese dhe konflikti midis të pasurve dhe të varfërve. Konsideroni faktet tashmë të evidentuara si tregues të hershëm të ndryshimeve të ardhshme:

Rendi i ri botëror promovon dy ekonomi globale

Kina dhe SHBA janë përfshirë në konkurrencë teknologjike, gjeopolitike, ekonomike dhe ushtarake. Pothuajse në çdo masë, ndikimi i SHBA-së në rendin botëror po zvogëlohet në përpjesëtim të drejtë me ngritjen e Kinës.

Ekspertët ushtarakë theksojnë se SHBA-ja ende ka një avantazh ushtarak global. Por, SHBA-ja nuk ka qenë dominuese në luftërat e zhvilluara në Azi, si në Kore, Vietnam dhe Afganistan. Ka shumë të ngjarë që të ketë përleshje ushtarake në vitet në vijim, pasi Kina teston vendosmërinë e Amerikës në Tajvan dhe Detin e Kinës Jugore.

Kjo më pas do të përkthehet në konkurrencë ekonomike që do të bjerë në vija të ngjashme. Duke pasur parasysh qëndrimin e SHBA-së për tarifat, bota po ndahet në dy ekonomi, në lindje dhe në perëndim.

Të ndikuar nga pandemia dhe goditjet e zinxhirit të furnizimit, kompanitë po kërkojnë partnerë më afër tyre, të menaxhuar përmes zgjidhjeve të integruara vertikalisht në kohën e duhur. Amerika, Meksika dhe Amerika e Jugut do të jenë burimet e preferuara të furnizimit.

Rishpërndarja e pasurisë

Ka, siç thekson Dalio, dy ekonomi të SHBA-së të ndara midis 60% të fundit dhe 40% më të lartë të pagafituesve në SHBA. Ndërsa ka pasur një stimul nga qeveria e SHBA për ata në nevojë, pandemia vetëm sa rriti pabarazinë. Politikat e Rezervës Federale për të rritur likuiditetin i kanë dhënë përfitime në mënyrë disproporcionale investitorëve në tregjet publike. Tregu i aksioneve në SHBA ndjek madhësinë e bilancit të Rezervës Federale.

Pjesa më e madhe e nacionalizmit që përcaktoi politikën europiane dhe amerikane gjatë gjashtë apo shtatë viteve të fundit është një funksion i ndryshimeve në pasuri dhe pushtet. Ashtu siç ka një cikël biznesi, ekziston edhe një “cikël çrregullimi”. Në SHBA, ka një nivel çrregullimi që nuk është parë që nga fundi i luftës së Vietnamit. Ajo ka ardhur në formën e protestave, krimit, sulmit në Kapitolin e SHBA dhe polemikave mbi vaksinat.

Një element i ciklit të çrregullimit do të jetë përballja e të moshuarve kundër të rinjve dhe të pasurve kundër të varfërve. Thirrjet për nivele më të larta taksash për amerikanët më të pasur janë të sigurta që do të vazhdojnë, me trazirat civile, të cilat do të spikasin gjithmonë e më shumë.

Fundi i një cikli biznesi

Përgjatë historisë, bankat qendrore kanë stimuluar ekonomitë spërkatëse duke ulur normat e interesit dhe duke siguruar likuiditet. Më pas ato ndryshojnë kursin sapo inflacioni bëhet i dukshëm. Ciklet e biznesit janë të lidhura drejtpërdrejt me ciklet e politikës monetare.

Deri në vitin 2026, borxhi kombëtar i SHBA-së pritet të arrijë në 38 trilion dollarë. Në rreth 10 vjet, SHBA do të arrijë një pikë kthese, ku të ardhurat vjetore të taksave do të jenë afërsisht të barabarta me të drejtat (të tilla si Medicare dhe sigurimet shoqërore) dhe pagesat e interesit në rritje. Të gjitha shpenzimet e tjera të qeverisë si shpenzimet ushtarake, Siguria e Brendshme, Departamenti i Energjisë dhe Departamenti i Arsimit do të jenë të pafinancuara pa zgjeruar deficitet. Pa dyshim, obligacionet e shitura nga qeveria amerikane në të ardhmen do të jenë me një ritëm më të lartë, pasi vlera e borxhit të qeverisë do të bjerë. Qeveria amerikane do të detyrohet të printojë më shumë para, gjë që nxit zhvlerësimin e dollarit dhe inflacion më të lartë.

Lufta për supremacinë e Inteligjencës Artificiale

Teknologjitë digjitale së shpejti do të jenë qendra për analiza të avancuara që rrisin vlerën ekonomike, shkathtësinë dhe shpejtësinë. Sipas McKinsey, AI do të sjellë 13 trilionë dollarë prodhim ekonomik deri në vitin 2030, duke rritur PBB-në globale me rreth 1.2% në vit.

Inteligjenca artificiale do të bëhet një teknologji dominuese, duke lehtësuar gjithçka, nga rrjetet e energjisë, qytetet inteligjente, zbulimi dhe diagnostikimi i sëmundjeve deri te protokollet e gjenomit. Google, Amazon dhe kompani të tjera po e kuptojnë se kush mund ta ofrojë AI si shërbim masivisht.

Lexo edhe: 5 ndryshimet thelbësore që do të ndodhin në vendin e punës për vitin 2022

Ndoshta një nga pasojat e AI do të jetë një ndryshim në rendin botëror. Ekspertët ushtarakë vënë në dukje përfitimin e Kinës në kërkimin e AI dhe inxhinierët e diplomuar si një kërcënim, por sugjerojnë se shpenzimet aktuale ushtarake të AI janë pothuajse të barabarta. Inteligjenca artificiale do të jetë në qendër të konfliktit SHBA-Kinë. Dhe avantazhi në AI do të japë supremaci ekonomike dhe ushtarake.

Ndryshimet në demografinë e SHBA

SHBA-ja po përjeton një ndryshim të rëndësishëm në demografi nga boomers në millennials. Me këtë ndryshim vjen një ndarje thelbësore midis amerikanëve të moshuar që priren të jenë më të pasur dhe konservatorë, dhe amerikanëve të rinj që priren të jenë më liberalë.

Çdo vit nga tani deri në vitin 2036, elektorati do të bëhet më i ri dhe do të anojë kontrollin tek kandidatët që ata favorizojnë. Nëse historia e fundit është një tregues, ata do të mbështesin kandidatët që mbështesin shpenzime më të larta sociale.

Konkluzioni

Këto fakte ofrojnë një skenar ku SHBA do të jetë në një pozitë më pak dominuese për sa i përket aftësive teknologjike, ekonomike dhe ushtarake. Kina do të bëjë presion ndaj SHBA-së dhe rritja e borxhit të SHBA-së do të kufizojë aftësinë e qeverisë për të manipuluar ekonominë me norma më të ulëta interesi.

Pronarët e bizneseve dhe investitorët do të duhet të rikalibrojnë pritshmëritë dhe të menduarit e tyre. Flisni me këshilltarin tuaj për investime rezistente ndaj inflacionit që janë porta të sigurta me vlerë. Nëse drejtoni një biznes, kërkoni mënyra për të zvogëluar rrezikun, të tilla si mbrojtjet e monedhës dhe një zinxhir furnizimi më i ngushtë që kontrolloni.

Jini të kujdesshëm ndaj ndryshimeve në të ardhmen.

Inc. 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0