5 kompanitë e mëdha që japin “garanci” për Bitcoin - Business Magazine Albania

5 kompanitë e mëdha që japin “garanci” për Bitcoin

garanci

Rritja e vazhdueshme  e tregut të kriptovalutave ka shtyrë shumë investitorë t’i futen kriptosistemit. Ata me të rëndësishmit janë industritë e mëdha. Me ritme të lehta, ata po orientohen drejt monedhave digjitale, më së shumti Bitcoin. Kjo duket si një “strehim” nga rreziku i inflacionit dhe për të eksploruar më shumë botën e blockchain-eve.

Lista e kompanive më të mëdha që kanë gjetur vend në kriptovalutë:

MicroStrategy

Firma e ndihmës inteligjente investoi 450 milionë dollarë në Bitcoin gushtin e 2020-ës. Në fund të vitit firma shtoi në të një fond prej 650 milionë dollarësh duke shtuar rezervën e tyre të Bitcoin. Momentalisht, MicroStrategy posedon mbi 91 mijë monedha Bitcoin.

Tesla

Elon Musk njihet për besimin dhe mbështetjen që ka ndaj valutës digjitale. investimi prej 1.5 miliardë dollarësh në Bitcoin përforcoi besimin që kishte kompania në të. Së fundmi, Tesla ka nisur pranimin e monedhës më të famshme digjitale për të blerë apo shitur produktet e veta.

PayPal

Gjigandi i pagesave lejoi klientët të bëjnë çdo lloj pagese me Bitcoin apo çdo kriptomonedhë tjetër. Duke mundësuar kështu edhe konvertimin e monedhave në rrjet në para fizike.

JP Morgan

Ndërmarrja që ofron zgjidhje financiare për korporatat ka nisur të interesohet mbi Bitcoin, pas deklaratave të drejtorit të saj që Bitcoin ishte një mashtrim. Kompania parashikon kapjen e vlerës 146 mijë dollarë brenda vitit 2021 për BTC.

Lexo: 10 mësimet më të rëndësishme në ekonomi dhe financa

Goldman Sachs

Një tjetër bankë investimi që ndryshoi opinionin për Bitcoin, pas dyshimeve në të. Goldman po investon  në kriptomonedhë dhe kërkon ta bëjë atë pjesë të fondeve investuese.

A është Bitcoin për investitorët me pakicë?

Ndonëse shumica e investitorëve në Bitcoin janë industri të mëdha, ka shumë persona që janë bërë pjesë e saj individualisht.

Momentalisht vlera e BTC është mbi 43 mijë Rubi indiane, por një platformë online si CoinSwitchKuber të jep mundësinë të blesh Bitcoin me vetëm 100 Rubi.

The Economic

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0