4 mënyra se si udhëheqësit më të mirë i shtojnë gëzim çdo projekti, sipas yllit të 'Seinfeld' Jason Alexander - Business Magazine Albania

4 mënyra se si udhëheqësit më të mirë i shtojnë gëzim çdo projekti, sipas yllit të ‘Seinfeld’ Jason Alexander

NGA MINDA ZETLIN

Çfarë shpesh mungon kur njerëzit punojnë së bashku për një produkt apo një startup? Gëzimi është ai përbërësi që mungon, sipas Jason Alexander, i njohur më së shumti për rolin e George Costanza në filmin komik Seinfeld. Ky është një turp i madh, thotë ai, sepse projektet – ashtu si kompanitë fillestare – janë ndërmarrje me presion të lartë ku shanset për dështim janë të larta. Dhe të gjitha bashkëpunimet funksionojnë më mirë kur të gjithë njerëzit në to ndihen të sigurt dhe të lumtur.

Për shembull, projekti aktual i Aleksandrit, është drejtimi i shfaqjes “Ëar of roses (bazuar në të njëjtin libër si filmi i vitit 1989) që ai shpreson të hapet ose në Broadëay ose në Londër, por nuk ka ende një angazhim të fortë nga një teatër. . “Në një shfaqje si kjo në Broadëay, do të ketë kaq shumë njerëz të stresuar,” i thotë ai Inc. në një intervistë. “Ata të gjithë duan të bëjnë një punë të mirë. Ka investitorë që nuk duan të humbasin investimin e tyre. Ka shumë shpresa, ëndrra, fantazi dhe karriera mbi të. Kjo mund të jetë pak stresuese. Por ju e dini, sidomos kur je duke bërë një komedi, stresi nuk është miku yt”.

Është e rëndësishme, thotë Alexander, të sjellësh gëzimin në ekuacion kur punoni me një ekip. Në librin e ri Harnessing Serendipity nga David Adler (babai i të cilit shkroi romanin dhe shfaqjen origjinale të Ëar of roses), Alexander është një nga 66 krijuesit, udhëheqësit dhe sipërmarrësit e suksesshëm që ndajnë sekretet e tyre të bashkëpunimit.

Këtu është formula e Aleksandrit për të sjellë gëzimin në çdo bashkëpunim.

  1. Krijoni një hapësirë të sigurt për të gjithë.

Aleksandri fillon me atë që ai e quan “krijimi i një dhome”. Hapi i parë është të informoni të gjithë të pranishmit për misionin që duhet të përmbushni si grup. Më pas, ai thotë, “Unë flas për këtë si një vend ku ka mandate të caktuara. Të gjithë duhet të ndihen të parë, të gjithë duhet të ndihen të sigurt, të gjithë duhet të ndihen të respektuar”.

Në një grup ku njerëzit nuk e njohin njëri-tjetrin, ndonjëherë njerëzit përpiqen të lidhen me humor, shton ai, dhe mund të përfundojnë pa dashje duke i mërzitur ose shqetësuar të tjerët. “Kështu që unë gjithmonë shtoj, nëse për ndonjë arsye ndiheni të pakënaqur ose të pasigurt, ju lutemi sillni atë në vëmendjen e dikujt sa më shpejt që të mundeni, në mënyrë që të mos situata të mos acarohet më shumë.”

  1. Shtoni argëtimin në ekuacion.

Për shembull, Aleksandri mund t’u thotë të gjithëve në ekip që të sjellin një shaka në takimin e nesërm. “Ose, ne do të bëjmë një histori të shkurtër, por secili prej nesh do të thotë një rresht dhe do ta pasardhësi duhet ta vazhdojë. Kështu unë them: “Ishin dy zotërinj që ecnin nëpër një rrugë me shi në mes të pasdite, dhe personi tjetër duhet t’i vazhdojë rreshtat pas kësaj dhe ne bëjmë një histori të shkurtër.”

Ose, ai mund t’u kërkojë njerëzve të sjellin foto nga jeta e tyre dhe të flasin për to, ose të këndojnë rreshtat e parë të një kënge të preferuar. Të gjitha këto janë mënyra për të lehtësuar gjendjen shpirtërore, për të ndihmuar njerëzit të relaksohen, për të ndihmuar anëtarët e ekipit të njihen më mirë me njëri-tjetrin dhe për të larguar për momentin vëmendjen e të gjithëve nga presionet e një projekti me aksione të larta.

Lexo: Neuralink i Elon Musk-ut merr miratimin e FDA për studimin klinik të implanteve të trurit tek njerëzit

  1. Mos prisni që të keni të gjitha përgjigjet.

“Ka një pjesë të mirë egoje të përfshirë në marrjen e një pozicioni drejtues,” thotë Alexander. “Duhet të jeni në gjendje të thoni, në një farë mase, ‘Unë mund ta bëj këtë. Unë jam personi për këtë.’ Dhe për të mbrojtur atë ego, ju prireni që fillimisht të mos pranoni asnjë ndërhyrje. “Mos vini në dyshim vizionin tim. Mos vini në dyshim metodën time. Unë kam përgjigjen. Nëse më pyesni, do t’ju jap përgjigjen .'”

Aleksandri i kaloi 35 vitet e fundit duke ç’mësuar këtë qëndrim. Ai thotë: jam përpjekur të kuptoj se cila është egoja ime dhe ku është delikate dhe si ta rregulloj atë dhe si t’i lë gjërat që nuk më shërbejnë më. Me kalimin e kohës, ka mësuar se nuk është detyra e tij të ketë të gjitha përgjigjet më të mira. “Detyra ime është të bëj sa më shumë pyetje të shkëlqyera që të mundem.

  1. Pranoni se keni bërë më të mirën që mundeni.

Në botën me aksione të larta të argëtimit, ashtu si në botën me aksione të larta të kompanive fillestare, dështimi është gjithmonë një mundësi e fortë. “Unë mësoj aktrim dhe studentët më pyesin gjatë gjithë kohës: “Po sikur të më duhet të shkoj të xhiroj diçka dhe atë ditë, thjesht të mos e kem atë?”, thotë ai.

“Këtu është mantra për gjithçka në botën krijuese: atë ditë, në atë moment, duke qenë ai që jam dhe dhe duke ditur atë që di, kjo është më e mira që mund të bëj,” thotë ai. “Kjo nuk do të thotë se pesë minuta më vonë, ju nuk do të bënit diçka më të mirë. Nuk do të thotë, mos  bëni më të mirën tuaj. Por do të thotë, nëse  jepni goditjen  tuaj më e mirë, kjo është gjithçka që mund të bësh”.

Pranimi dhe njohja e përpjekjeve tuaja më të mira është thelbësore. Përndryshe, rrezikoni të thithni gëzimin e çdo projekti për të cilin jeni duke punuar. Dhe, ndërsa eksploroj në librin tim Career Self-Care: Find Your Happiness, Success, and Fulfillment at Ëork, nëse do të punoni shumë dhe do t’i jepni gjithçka një projekti ose një kompanie, kjo duhet t’ju bëjë të lumtur.

“Ky është një bekim, ajo që kemi këtu – na është dhënë mundësia të futemi në një dhomë dhe të përpiqemi të bëjmë një shfaqje në Broadëay,” thotë Alexander në një deklaratë që do të ishte po aq e vërtetë nëse ai do ta përfundonte atë. “Provoni dhe hapni një kompani.” Të dy shfaqjet në Broadëay dhe startup-et mund të kenë shanse të pakta suksesi.

“Po të argëtohemi me njëri-tjetrin dhe për njëri-tjetrin?” “Sepse nëse kjo gjë vdes në natën e hapjes, ne nuk duam të kemi kaluar dy muaj dhe të mos kemi asgjë për të treguar për të, përveç një nate hapjeje të pashpërblyeshme. Ne duam të jemi në gjendje të themi: “Kam bërë një mik të ri, kalpva një kohë fantastike. Mësova diçka. Ishte një përvojë e gëzueshme.”

INC

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0