3,800 euro në muaj, kjo është paga minimale më e lartë në botë - Business Magazine Albania

3,800 euro në muaj, kjo është paga minimale më e lartë në botë

Shumë e bukur për të qenë e vërtetë. Zviceranët votuan të Dielën e kaluar për të vendosur një pagë minimale në kantonin e Gjenevës me 4,086 franga zvicerane në muaj, ose rreth 3,800 euro. Vendimi u miratua me 58% të votave, ndërsa e njëjta reformë ishte refuzuar disa herë në të kaluarën nga votuesit zviceranë.

LEXO: Paga minimale do të rritet, aplikimet për ripunësim tek e-Albania

Ligji parashikon një shpërblim prej 23 frangash në orë (pak më shumë se 21 euro) për 41 orë në javë punë, gjë që thjesht e bën pagën më të lartë minimale në botë. Zvicra nuk ka një pagë minimale në nivel kombëtar, dhe Gjeneva bëhet kështu kantoni i tretë që miraton një gjë të tillë pas Jura dhe Neuchâtel.

Vendimi u prit me kundërshtime, veçanërisht nga sindikatat dhe partitë e krahut të majtë, siç raportohet nga France 3. Gjeneva është një nga qytetet më të shtrenjta në botë. I varur nga turizmi, dhe veçanërisht nga biznesi dhe turizmi diplomatik, kantoni i Gjenevës është goditur nga pandemia e koronavirusit.

Kjo reformë, të cilën Gjenevët e kishin refuzuar në 2011 dhe 2014, do të hyjë në fuqi në 17 Tetor dhe përfitojnë 30,000 punonjës në kanton.

Lefigaro

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0