3,800 euro në muaj, kjo është paga minimale më e lartë në botë

Shumë e bukur për të qenë e vërtetë. Zviceranët votuan të Dielën e kaluar për të vendosur një pagë minimale në kantonin e Gjenevës me 4,086 franga zvicerane në muaj, ose rreth 3,800 euro. Vendimi u miratua me 58% të votave, ndërsa e njëjta reformë ishte refuzuar disa herë në të kaluarën nga votuesit zviceranë.

LEXO: Paga minimale do të rritet, aplikimet për ripunësim tek e-Albania

Ligji parashikon një shpërblim prej 23 frangash në orë (pak më shumë se 21 euro) për 41 orë në javë punë, gjë që thjesht e bën pagën më të lartë minimale në botë. Zvicra nuk ka një pagë minimale në nivel kombëtar, dhe Gjeneva bëhet kështu kantoni i tretë që miraton një gjë të tillë pas Jura dhe Neuchâtel.

Vendimi u prit me kundërshtime, veçanërisht nga sindikatat dhe partitë e krahut të majtë, siç raportohet nga France 3. Gjeneva është një nga qytetet më të shtrenjta në botë. I varur nga turizmi, dhe veçanërisht nga biznesi dhe turizmi diplomatik, kantoni i Gjenevës është goditur nga pandemia e koronavirusit.

Kjo reformë, të cilën Gjenevët e kishin refuzuar në 2011 dhe 2014, do të hyjë në fuqi në 17 Tetor dhe përfitojnë 30,000 punonjës në kanton.

Lefigaro

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale