38% e grave në teknologji do të braktisin vendet e tyre të punës, ja përse! - Business Magazine Albania

38% e grave në teknologji do të braktisin vendet e tyre të punës, ja përse!

Një raport i fundit nga New View Strategies, një kompani e menaxhimit të biznesit, tregon se pabarazia gjinore në industrinë e teknologjisë mbetet një çështje e përhapur, me një në tre gra në fushën e teknologjisë që thonë se përjetojnë paragjykime gjinore në vendin e tyre të punës.

Pas anketimit të 1000 grave që punojnë në industrinë e teknologjisë, 38% e pjesëmarrësve thonë se burrat supozohet se janë më të aftë se gratë në vendin e tyre të punës. Tridhjetë e tetë për qind e të anketuarve thanë gjithashtu se planifikojnë të lënë punët e tyre në fushën e teknologjisë brenda dy viteve të ardhshme dhe gati gjysma e grave të anketuara (46%) thonë se organizatat e tyre nuk promovojnë në mënyrë aktive barazinë gjinore në punësim dhe kulturë.

Paragjykimi gjinor mund të shfaqet në shumë mënyra, por diferencat e pagave janë një nga më të dukshmet.  Dyzet e tre përqind e të anketuarve besojnë se ka një hendek pagash gjinore në vendin e tyre të punës, por vetëm 24% e grave kanë diskutuar një hendek pagash me kolegët e tyre.

Megjithëse puna hibride dhe në distancë mund të përmirësojë potencialisht barazinë e pagave, çështja e pabarazisë gjinore vazhdon ende jashtë hapësirës fizike të zyrës, pasi një në dhjetë gra thonë se kanë përjetuar ngacmime me bazë gjinore nëpërmjet Slack, një platforme komunikimi biznesi ose email.  Shtatëdhjetë për qind e grave thanë se preferojnë t’i fikin kamerat gjatë telefonatave video dhe 48% e grave as nuk e dinë nëse vendi i tyre i punës ka një politikë të ngacmimit në punë, duke çuar potencialisht që punonjëset femra të ndjejnë mungesë mbështetjeje nga organizatat e tyre. Pabarazitë në vendin e punës kanë kontribuar që një në tre gra të mendojnë të largohen nga puna ose të ndryshojnë rrugën e karrierës.

Një vit e gjysmë në krizën e koronavirusit, të anketuarit po bëjnë gjithashtu një bilanc të efekteve të pandemisë Covid-19 në karrierën e tyre. Pesëdhjetë e dy përqind e grave thanë se ngarkesa e tyre e punës u rrit gjatë pandemisë dhe 27% thanë se tani e shohin veten më pak optimiste për karrierën e tyre. Pengesa të tjera përfshinin mungesën e modeleve femërore, mentorimit dhe burimeve të trajnimit.

Raporti tregon gjithashtu se, megjithëse kushtet për gratë në teknologji mund të duken të zymta për sa i përket pabarazisë gjinore, ka një hapësirë ​​të jashtëzakonshme për përmirësim.  Sipas grave të anketuara, vetëm 13% thanë se organizata e tyre ofron trajnime posaçërisht për gratë, kundrejt 54% që besojnë se kompania e tyre e teknologjisë duhet të ofrojë trajnime specifike vetëm për gratë.  Shumë nga pjesëmarrësit e anketës besojnë se thjesht të kesh më shumë gra në ekipin e tyre do të ndihmonte në rritjen e moralit në vendin e punës.

Raporti tregon gjithashtu se, megjithëse kushtet për gratë në teknologji mund të duken të zymta për sa i përket pabarazisë gjinore, ka një hapësirë ​​të jashtëzakonshme për përmirësim. Sipas grave të anketuara, vetëm 13% thanë se organizata e tyre ofrojnë trajnime të posaçme për gratë, kundrejt 54% që besojnë se kompania e tyre duhet të ofrojë trajnime specifike vetëm për gratë. Shumë nga pjesëmarrësit e anketuar besojnë se thjesht të paturit më shumë gra në ekipet e tyre do të ndihmonte në rritjen e moralit në vendin e punës.

CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0