36 raste të reja me COVID-19, zgjerohet harta e qyteteve të prekura

36 raste të reja me COVID-19, zgjerohet harta e qyteteve të prekura

COVID-19

36 pacientë  me koronavirus janë zbuluar 24 orët e fundit, duke e çuar totalin e të prekurve në 1299. Kjo është dita me më shumë të infektuar ditorë që prej 9 marsit, datë kur u zbuluan 2 të infektuarit e parë në vend.

Të infektuarit e rinj janë 27 persona në Tiranë, 4 persona në Shkodër, 2 në Kamëz, 1 në Durrës, 1 në Lushnje dhe 1 në Lezhë. Mes të infektuarve të rinj ka kontakte të personave të diagnostikuar më parë, por dhe raste të reja në Tiranë e Shkodër, për të cilët po vazhdon hetimi epidemiologjik.

Sipas ministrisë së Shëndetësisë, shtimi i lartë i rasteve të reja ka ardhur si pasojë e grumbullimeve masive, mosrespektimt të këshillave, në lidhje me distancimin fizik, mbajtjen e maskave, në lidhje me shumë elementë të tjerë të kujdesit personal dhe të higjienës.

Lexoni: Masat e reja për sezonin veror, ja se si do të pushohet në plazhe

Silva Bino, nga ISHP njoftoi se 41 pacientë janë të shtruar në Spitalin Infektiv, 6 janë në terapi intensive, 2 prej të cilëve janë të intubuar.

15 qytetarë janë shëruar në 24 orët e fundit, duke e çuar në 960 numrin e të shëruarve, që nga fillimi epidemisë. Në vendin tonë janë 305 persona aktivë me COVID-19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Krujë dhe Kamëz.

Që prej fillimit të marsit janë testuar mbi 18 mijë persona, prej të cilëve janë:

– 1299 të infektuar,

– 34 viktima;

– 945 të shëruar,

– 284 të infektuar aktivë.

Shpërndarja gjeografike e pacientëve aktivë deri më 9 qershor është:

– Tiranë, 204 pacientë aktivë,

– Shkodër, 29 pacientë aktivë,

– Krujë, 24 pacientë aktivë,

– Kamëz, 19 pacientë aktivë,

– Durrës, 10 pacientë aktivë,

– Mat, 9 pacientë aktivë,

– Lushnje, 4 pacientë aktivë,

– Tropojë, 2 pacient aktivë,

– Korçë, 1 pacient aktiv,

– Librazhd, 1 pacient aktiv,

– Mallakastër, 1 pacient aktiv,

– Lezhë, 1 pacient aktiv.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0