3 arsye pse fundjavat janë të vështira për sipërmarrësitAh, fundjava. Për ata që kanë punë “të rregullt”, është koha për t’u çlodhur, për të lënë pas lodhjen e javës dhe për të shmangur problemet e përditshme.

Gjatë fundjavës, të punosh është gjëja më e fundit që na vjen në mendje. Por, kur je një sipërmarrës nuk ke kohë për fundjavë. Një sipërmarrës që dëshiron të arrijë sukses, gjithmonë ëndërron rritjen e tij, si të bëjë më mirë e si të ecë përpara. Ja disa arsye pse sipërmarrësit kanë gjithmonë fundjava të vështira:

Puna nuk është vërtet punë
Për sipërmarrësit, puna është jeta, është pasioni i tyre. Nuk ka një program nga e hëna deri të premten. Nuk është e pazakontë që ata të qëndrojnë zgjuar deri në orët e vona, e të zgjohen herët në mëngjes. Ata me të vërtetë nuk e shohin botën përsa i përket një ekuilibri punë / jetë. Bëjnë gjithçka për punën. Studimet tregojnë se sipërmarrësit bëhen të varur nga sipërmarrja. Kjo çështje u ekzaminua në një punim të botuar në Journal of Business Venturing. Studiuesit zbuluan se sipërmarrësit e zakonshëm mund të tregojnë simptoma të varësisë si p.sh. mendime obsesive, cikle tërheqjeje-angazhimi dhe faj. Pra, në të vërtetë mund të ekzistojë një arsye e vlefshme pse sipërmarrësit kanë vështirësi të ndajnë punën e tyre nga jeta e tyre personale.

Lexo:31 KËSHILLA PËR SIPËRMARRËSIT E RINJ

Vendimet ndikojnë në familje (financat kryesisht)
Kur jeni një sipërmarrës, kalimi i një fundjave të qetë është një luftë psikologjike që e keni me veten tuaj. Mund të duket sikur po argëtoheni me fëmijën tuaj, por ndërkohë mendja juaj “bluan” për sipërmarrjen, ecurinë e saj. Biznesi juaj është si të ishte fëmija juaj, si një pjesë e pandashme e familjes. Nëse jeni një sipërmarrës, e para gjë që duhet të bëni është të dini të vendosni balancat mes punës dhe familjes. Ashtu siç kombinoni udhëtimin më punën, ashtu duhet të veproni edhe me familjen dhe biznesin, duke vendosur balanca. Vetëm kështu ju do të mund të merrni nga njëra-tjetra.

Ankth për përparim
Sigurisht, sipërmarrësit janë të vetëdijshëm për statistikat në lidhje me bizneset e dështuara. Mbi 50% e tyre dështojnë në katër vitet e para. Kjo shkakton ankth dhe ata humbasin besimin se mund t’ia dalin. Për më tepër, ka në çdo kohë konkurrentë të shumtë që janë të gatshëm të punojnë më shumë se ju. Natyrisht, kjo ushqen ankth edhe për sipërmarrësit. Shijoni fundjavën, dhe mund të zgjoheni të hënën në mëngjes e mësoni se konkurenti juaj ka filluar atë produkt ose shërbim të ri që po planifikonit të dilte.

Sipërmarrësit jo vetëm që janë janë të shqetësuar për të përparuar, por sjellja e tyre e ndërgjegjshme i shtynë biznesin përpara, ndërsa bëhet e vështirë të marrin leje, e pushime.

Ky lloj mentaliteti mund t’i bëjë ata të shqetësohen për përparimin. Por, të punosh më shumë nga sa duhet mund të të sigurojë produktivitet.

Inc

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale