29 të prekur të rinj, 99 të shëruar, 18 viktima nga koronavirusi në Shqipëri


29 persona të rinj me Covid-19 janë zbuluar në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin total në 333 të infektuar.

Ky është numri më i lartë i të infektuarve të rinj në një ditë në vend.

Të premten, një 75-vjeçar vdiq në Spitalin Infektiv të QSUT-së. Ai vuante dhe nga sëmundje të tjera: hipertensioni, diabeti dhe gjendje post-hemorragjie cerebrale. Ndërsa një tjetër pacient, 67 vjeç nga Tirana, vdiq mëngjesin e të shtunës. Pacienti ishte i shtruar prej 13 ditësh në spitalin infektiv, prej 6 ditësh ishte i intubuar dhe në hemodializë që e kryente brenda spitalit Infektiv.

Mes të prekurve të rinj, sërish 9 persona janë në Shkodër.

Në informimin e përditshëm nga ISHP, Marjeta Dervishi njoftoi se harta e të prekurve nga COVID-19 në 24 orë është zgjeruar.

Në 24 orët e fundit janë testuar 216 persona të dyshuar, ndërsa në total janë testuar 2247 persona, ku:

– 333 persona janë të prekur nga koronavirusi,

– 99 janë shëruar,

– 18 kanë vdekur,

– 66 persona janë të shtruar në spitalin Infektiv, 6 prej tyre janë në terapi intensive, 1 prej të cilëve në frymëmarrje të drejtuar,

– 5 persona janë të shtruar në Sanatorium, 1 prej të cilëve në gjendje të rënduar.

Në total në të dy spitalet janë 71 persona janë të shtruar.

Pjesa tjetër e pacientëve është e vetëkarantinuar në shtëpi.

Mosha mesatare e të prekurve me koronavirus është 50 vjeç.

Përhapja e koronavirusit deri më 4 prill është sipas këtyre zonave:

— Në Tiranë: 157 persona;

— Në Durrës: 33 persona;

— Në Fier:  25 persona;

— Në Lushnje: 5 persona;

— Në Elbasan:  9 persona;

— Në Rrogozhinë:  4 persona;

— Në Kavajë: 8 persona;

— Në Korçë: 16 persona;

— Në Vlorë: 5 persona;

— Në Shkodër: 31 persona;

— Në Lezhë: 14 persona;

— Në Has: 9 persona;

— Në Berat: 1 person,

— Në Krujë: 5 persona,

— Në Tropojë: 4 persona,

— Në Pukë: 4 persona,

— Në Mirditë: 3 persona.

 

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale