29 të prekur të rinj, 99 të shëruar, 18 viktima nga koronavirusi në Shqipëri

29 të prekur të rinj, 99 të shëruar, 18 viktima nga koronavirusi në Shqipëri


29 persona të rinj me Covid-19 janë zbuluar në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin total në 333 të infektuar.

Ky është numri më i lartë i të infektuarve të rinj në një ditë në vend.

Të premten, një 75-vjeçar vdiq në Spitalin Infektiv të QSUT-së. Ai vuante dhe nga sëmundje të tjera: hipertensioni, diabeti dhe gjendje post-hemorragjie cerebrale. Ndërsa një tjetër pacient, 67 vjeç nga Tirana, vdiq mëngjesin e të shtunës. Pacienti ishte i shtruar prej 13 ditësh në spitalin infektiv, prej 6 ditësh ishte i intubuar dhe në hemodializë që e kryente brenda spitalit Infektiv.

Mes të prekurve të rinj, sërish 9 persona janë në Shkodër.

Në informimin e përditshëm nga ISHP, Marjeta Dervishi njoftoi se harta e të prekurve nga COVID-19 në 24 orë është zgjeruar.

Në 24 orët e fundit janë testuar 216 persona të dyshuar, ndërsa në total janë testuar 2247 persona, ku:

– 333 persona janë të prekur nga koronavirusi,

– 99 janë shëruar,

– 18 kanë vdekur,

– 66 persona janë të shtruar në spitalin Infektiv, 6 prej tyre janë në terapi intensive, 1 prej të cilëve në frymëmarrje të drejtuar,

– 5 persona janë të shtruar në Sanatorium, 1 prej të cilëve në gjendje të rënduar.

Në total në të dy spitalet janë 71 persona janë të shtruar.

Pjesa tjetër e pacientëve është e vetëkarantinuar në shtëpi.

Mosha mesatare e të prekurve me koronavirus është 50 vjeç.

Përhapja e koronavirusit deri më 4 prill është sipas këtyre zonave:

— Në Tiranë: 157 persona;

— Në Durrës: 33 persona;

— Në Fier:  25 persona;

— Në Lushnje: 5 persona;

— Në Elbasan:  9 persona;

— Në Rrogozhinë:  4 persona;

— Në Kavajë: 8 persona;

— Në Korçë: 16 persona;

— Në Vlorë: 5 persona;

— Në Shkodër: 31 persona;

— Në Lezhë: 14 persona;

— Në Has: 9 persona;

— Në Berat: 1 person,

— Në Krujë: 5 persona,

— Në Tropojë: 4 persona,

— Në Pukë: 4 persona,

— Në Mirditë: 3 persona.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0