25 vjeçari me pasuri 4.3 miliardë USD - Business Magazine Albania

25 vjeçari me pasuri 4.3 miliardë USD

themeluesi

Markus Villig dëshironte të krijonte një kompani teknologjike që kur ishte i ri në moshën 12 vjeç.

Në moshën 19 vjeçare, Villig braktisi universitetin pas vetëm një semestri studime shkenca kompjuterike në Universitetin e Tartu, në Estoni, deri sa aplikacioni i tij për udhëtim, Taxify (tani i njohur si Bolt), filloi të ngrihej.

Gjashtë vjet më vonë, në moshën 25-vjeçar, ai është themeluesi më i ri i një kompanie miliarda dollarëshe në Evropë. Aplikacioni evropian rival i Uber është i disponueshëm në 100 qytete në 30 vende, me 25 milionë klientë që e përdorin atë dhe 500,000 shoferë.

Villig filloi biznesin me një hua prej 5,000 euro (5,565 dollarë) nga familja e tij për të ndërtuar një prototip të aplikacionit, verën pas mbarimit të shkollës së mesme, edhe pse këto para i ishin dedikuar atij për studime.

Ai u frymëzua nga Skype, i cili u themelua në vendin e tij të lindjes në Estoni në 2004, duke treguar se biznesi i teknologjisë “mund të fillohej nga kudo”.

“E kuptova që teknologjia është një nga ato industri ku mund të kesh fuqi të mëdha, me faktin që mund të arrish gjëra të mëdha me një ekip shumë të vogël,” i tha ai CNBC.

Edhe kur interesi për aplikacionin filloi të rritet, Villig tha se mbeti i disiplinuar me kostot e biznesit duke shmangur “punësimin e shumë njerëzve ose duke bërë fushata të shtrenjta marketingu”.

Në fakt, Villig doli vetë në rrugë në kryeqytetin e Estonisë ,Talin për të rekrutuar taksistë në ditët e para të biznesit.

“Në fund të fundit bëhet fjalë për të qenë jashtëzakonisht i përqëndruar te konsumatori dhe i kursyer”, tha ai.

“Kjo është një industri ku klientët me të vërtetë kujdesen nëse marrin vlera të mira dhe shërbim të mirë për paratë e tyre”, shton ai. “Pra, nëse ju mund t’u ofroni klientëve 20% çmime më të mira ose mund të siguroheni që shoferët marrin 20% më shumë në çdo udhëtim, atëherë kjo vërtet paguhet”.

Shoferët e Bolt mund të fitojnë mbi 10% më shumë mesatarisht në krahasim me platformat e tjera të udhëtimit, pasi u duhet 15% prej tyre për udhëtim, krahasuar me 25% që Uber merr për “partnerë” për çdo tarifë.

CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0