Silvio Pedrazzi: Sfidë e bankave kreditë me probleme dhe financimi i fondeve të veçanta

Silvio Pedrazzi: Sfidë e bankave kreditë me probleme dhe financimi i fondeve të veçanta


Për të kuptuar sistemin bankar në tërësi, Silvio Pedrazzi, Shef Ekzekutiv dhe Anëtar i Bordit Drejtues në Bankën Intesa SanPaolo në Shqipëri, së fundi ka deklaruar në një intervistë me analistin Domenico Letizia se ka parametra të shkëlqyeshëm të likuiditetit dhe bankat janë solide. Megjithatë, ekzistojnë disa probleme strukturore, të identifikuara në mënyrë modeste tek shumica e bankave: flitet për në nivelin e lartë të kredive me probleme dhe në një nivel të ulët të fitimit.

Për sa i përket financimit dhe mundësive të kreditimit të bankave, duhet theksuar se, si rregull, Qeveria dhe “Donatorët” nuk u japin financim direkt bankave tregtare. Kontributet financiare të vëna në dispozicion nga këto subjekte kanë për qëllim zhvillimin e disa sektorëve të veçantë ose veprimeve që synojnë përmirësimin e infrastrukturës civile dhe sociale. Në këtë kontekst, kreditë e dhëna direkt nga shteti shqiptar nga Institucionet Ndërkombëtare Financiare (si Banka Botërore, BERZH dhe organe të tjera të ngjashme) për ndërtimin e përmirësimeve në infrastrukturë si uji, energjia elektrike, rrjetet rrugore, reduktimi i konsumit të energjisë ose për efikasitetin e administratës publike si reforma e kadastrës apo reforma e drejtësisë.

Në këtë rast, fondet e fituara më vonë injektohen në ekonominë lokale kryesisht përmes përdorimit të tenderëve ose kontratave që mund të marrin kompanitë individuale private, lokale dhe të huaja.

Paralelisht, investohen fonde të tjera për t’u siguruar bankave tregtare burime financimi me qëllim mbështetjen ose garantimin e llojeve të veçanta të kredive në sektorë të veçantë ekonomikë. Ky është, për shembull, rasti i Fondit të Garancisë për Agrobiznesin (i cili mbulon deri në rreth 100 milionë euro) dhe fondet për zhvillimin e sipërmarrjes femërore (Women in Business).

Ky lloj financimi kërkon mbështetje të specializuar dhe komplekse, që është referimi i strukturave të ngritura “ad hoc” nga Qeveria Shqiptare, siç është Agjensia për Zhvillimin e Investimeve në Shqipëri.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0