Nis Festivali i Inovacionit në Tiranë. Nikolin Jaka: Projektet inovative, e ardhmja e ekonomisë  

Nis Festivali i Inovacionit në Tiranë. Nikolin Jaka: Projektet inovative, e ardhmja e ekonomisë  


Mbi 300 sipërmarrës nga i gjithë rajoni i Ballkanit e disa shtete të tjera, janë mbledhur në Tiranë për të promovuar dhe prezantuar praktikat e tyre më të mira, idetë dhe projektet inovative.

Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës në bashkëpunim me Bashkinë e Tiranës kanë sjellë për herë të parë Festivalin Inovativ, një aktivitet që po mbahet në Hotel Tirana dhe vijon deri më 20 Shtator.

Nikolin Jaka, Kryetar i Dhomës së Tregtisë Tiranë, tha se, “e ardhmja e ekonomisë së vendit janë sipërmarrjet inovative, ndaj mbështesim startup-et dhe idetë e reja në këtë drejtim”.

Në takim me sipërmarrës të huaj e vendas, përfaqësues të qeverisë dhe pushtetit lokal ftuan sipërmarrjet të zhvillojnë projekte inovative në infrastrukturën urbane, turizëm e bujqësi.

Kryetari i Bashkisë Erion Veliaj tha, se, “sfida më e madhe në Tiranë, është ndryshimi i projekteve logjistike”. Ai solli shembullin e një aplikacioni që përdoret të qytet dhe denoncon shkeljet e qytetarëve duke kursyer angazhimin e 1000 inspektorëve në qytet.

Ministri i Turizmit Blendi Klosi, ftoi sipërmarrësit e rinj të gjejnë hapsirat boshe që janë për vendin tonë, për të siguruar aplikacione që bëjnë turizmin tonë në botë më të njohur.

Lexo: Festivali i Inovacionit, përgatit kompanitë shqiptare si të tërheqin investitorë potencialë

Globalizimi ka rritur konkurueshmërinë, sipas përfaqësuesve të Dhomës së Tregtisë. Ajo çfarë është e nevojshme për t’u bërë të suksesshëm, duhet të jeni të gatshëm të ndryshoni dhe të veproni pa ndërprerje, duke kuptuar trendet, ta parashikoni ndryshimin dhe të bëheni më konkurrues. Gjatë festivalit treditor të inovacionit, do të prezantohen një sërë kompanish që sjellin risi në biznes, ndërsa paralel në ambientet e Hotel Tirana zhvillohen takime B2B.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0