18 raste të reja, shkon në 277 numri i të infektuarve në Shqipëri


Lajmi i mirë është që gjatë 24 orëve të fundit  9 pacientë janë shëruar, duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 76.

18 persona të tjerë me Covid-19 janë identifikuar në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin total në 277 të infektuar.

Një pacient 71-vjeç me Covid-19 nga Durrësi, ndërroi jetë në Spitalin Infektiv. Ai kishte sëmundje shoqëruese. Në total numri i viktimave është 16.

Në informimin e përditshëm nga ISHP,  Rovena Daja njoftoi se harta e të prekurve nga COVID-19 në 24 orë është zgjeruar në Tiranë, Durrës, Elbasan, Korçë, Kavajë, Lezhë e Pukë.

Mes të prekurve janë dhe 8 fëmijë, në gjendje të mirë shëndetësore.

Në 24 orët e fundit janë testuar 96 persona të dyshuar, ndërsa në total janë testuar 1919 persona, ku:

– 277 persona janë të prekur nga koronavirusi,

– 76 janë shëruar,

– 16 kanë vdekur,

– 81 persona janë të shtruar në spitalin Infektiv dhe 1 në Sanatorium,

– 8 prej tyre janë në terapi intensive, 4 prej të cilëve në frymëmarrje të drejtuar.

Pjesa tjetër e pacientëve është e vetëkarantinuar në shtëpi.

Mosha mesatare e të prekurve me koronavirus është 50 vjeç.

Përhapja e koronavirusit deri më 2 prill është sipas këtyre zonave:

— Në Tiranë: 143 persona;

— Në Durrës: 29 persona;

— Në Fier:  23 persona;

— Në Lushnje: 4 persona;

— Në Elbasan:  8 persona;

— Në Rrogozhinë:  2 persona;

— Në Kavajë: 6 persona;

— Në Korçë: 16 persona;

— Në Vlorë: 5 persona;

— Në Shkodër: 10 persona;

— Në Lezhë: 6 persona;

— Në Has: 8 persona;,

— Në Berat: 1 person;

— Në Krujë: 5 persona;

— Në Tropojë: 5 persona;

— Në Pukë: 3 persona;

— Në Mirditë: 2 persona.

 

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale